Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

LOT z nagrodą za model finansowy pozyskania dwóch Dreamlinerów 787-8


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2018-05-18 09:17
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
PLL LOT

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

LOT z nagrodą za model finansowy pozyskania dwóch Dreamlinerów 787-8
fot. PLL LOT
Nagroda „Export-Credit Finance Deal of 2017” dla Polskich Linii Lotniczych LOT została przyznana na gali Airfinance Journal Global Awards w Miami za pionierską transakcję zakupu dwóch ostatnich Dreamlinerów w modelu 787-8 przy gwarancji instytucji finansowej UK Export Finance (UKEF).
W maju i czerwcu 2017 roku LOT sfinalizował umowę, która umożliwiła pozyskanie dwóch ostatnich z sześciu zakontraktowanych w 2005 roku Dreamlinerów w wersji 787-8 (o numerach rejestracyjnych SP-LRH i SP-LRG), w oparciu o leasing finansowy. Była to pionierska operacja finansowa, w której na zakup amerykańskich samolotów udzieliła gwarancji brytyjska instytucja finansowa UKEF (UK Export Finance), a kredyt przyznał francuski bank Credit Agricole.

LOT jest pierwszym przewoźnikiem, któremu udało się pozyskać samoloty amerykańskiego producenta wyposażone w silniki Trent 1000 Rolls Royce, przy poręczeniu europejskiej instytucji finansowej. Sukces operacji zredefiniował zasady finansowania rynkowego, jednocześnie otwierając drogę do tego typu rozwiązań finansowych w przyszłości.

Transakcja zyskała szerokie uznanie w branży lotniczej, co spowodowało wyróżnienie tytułem „Export-Credit Finance Deal of 2017” podczas międzynarodowej gali AirFinance Journal Global Awards w Miami. Nagrodę przyznaną dla uczestników transakcji, w tym dla LOT-u, UK Export Finance i Boeinga odebrał prezes Polskich Linii Lotniczych LOT, Rafał Milczarski.

– Pragnę podziękować wszystkim partnerom za ich zaangażowanie i profesjonalizm oraz za wiarę w sukces Polskich Linii Lotniczych LOT. Jest to dla nas szczególnie ważne, ponieważ negocjacje kontraktu rozpoczynaliśmy w szczególnie trudnym dla spółki okresie – z niskim kredytem zaufania, że LOT może ponownie stać się rentowną linią lotniczą. Cieszę się, że udało nam się przekonać partnerów do strategii rentownego wzrostu, którą z sukcesem wdrażamy od 2016 roku, a która pozwoliła nam obecnie stać się najszybciej rosnącą linią lotniczą w Europie – mówił prezes LOT-u.

Zagwarantowane w pionierskiej transakcji finansowej warunki finansowania samolotów typu Dreamliner, są najlepszymi, jak dotąd, które udało się wynegocjować przy pozyskiwaniu tego typu samolotów dla LOT-u. Gwarantują one stałe, niskie koszty finansowe w perspektywie kolejnych 12 lat, co wpłynie na jeszcze lepszą konkurencyjność polskiego przewoźnika w stosunku do innych linii lotniczych. Po raz pierwszy LOT zrealizował finansowanie w walucie euro.

Finalizacja kontraktu na dwa ostatnie Dreamlinery typu 787-8 w 2017 roku była początkiem dalszego rozwoju floty dalekiego zasięgu. Jeszcze w 2017 roku LOT podpisał umowę na leasing operacyjny kolejnych czterech Dreamlinerów w powiększonej wersji 787-9. W kwietniu tego roku polski przewoźnik ogłosił kolejne zamówienia, na trzy dodatkowe modele tego typu. W sumie, do końca 2019 roku LOT będzie dysponował flotą 15 Boeingów 787, spełniając tym samym założenia strategii rentownego wzrostu.

Najnowsze zamówione samoloty będą pochodziły prosto z fabryki Boeinga w Everett, a ich dostawy są zaplanowane na maj 2019 roku (dwa egzemplarze) i październik tego samego roku (jeden). Umowy leasingowe zostały zawarte na 12 lat. Równolegle LOT negocjuje możliwość pozyskania kolejnych samolotów szeroko- i wąskokadłubowych.

Rozwój floty jest jednym z elementów konsekwentnie realizowanej strategii rentownego wzrostu, która zakłada, że do 2020 roku LOT będzie przewoził ponad 10,5 miliona pasażerów. Już dziś linie lotnicze przewożą ponad 6,8 miliona pasażerów rocznie flotą 54 nowoczesnych samolotów. W sumie 9 Dreamlinerów LOT-u wykonuje dziś bezpośrednie rejsy z Warszawy do Nowego Jorku, Newark, Chicago, Toronto, Los Angeles, Pekinu, Tokio i Seulu z Krakowa do Chicago i z Rzeszowa do Newark. Już w maju LOT uruchomi nowe połączenia dalekodystansowe z Warszawy do Singapuru oraz z Budapesztu do Nowego Jorku i Chicago.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
PLL LOT: Europa będzie latać do Azji przez Warszawę

Pasażer i linie lotnicze

PLL LOT: Europa będzie latać do Azji przez Warszawę

Emilia Derewienko 18 maja 2018

LOT leci do Singapuru

Pasażer i linie lotnicze

LOT leci do Singapuru

Łukasz Malinowski 15 maja 2018

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5