Partner serwisu
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Lato 2018: Katowice podbiły serca zagranicznych podróżnych


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2018-09-18 15:45
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Kayak.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Lato 2018: Katowice podbiły serca zagranicznych podróżnych
fot. Chopin Airport
Warszawa, Kraków czy Wrocław są oczywistym kierunkiem dla turystów zza granicy. Analiza wyszukiwań podróżnych z całego świata wykonania przez serwis Kayak.pl wskazuje jednak, że największy wzrost zainteresowania zaliczyły Katowice, a Słowacy i Ukraińcy dwa razy częściej wyszukiwali połączeń lotniczych z naszym krajem. 
Według raportu Stołecznego Biura Turystyki blisko 25 milionów turystów z całego świata odwiedziło Warszawę w 2017 roku. Z raportu wynika również, że zainteresowanie obcokrajowców podróżowaniem do Polski wzrosło o 24% w porównaniu do poprzedniego roku. Eksperci wyszukiwarki Kayak.pl postanowili sprawdzić, czy również i w tym sezonie Polska cieszyła się popularnością podróżnych z zagranicy. Na bazie wyszukiwań użytkowników serwisu sprawdzono, z których krajów podróżni wybrali Polskę na miejsce swojego letniego wyjazdu oraz które miasta były odwiedzane najchętniej. 

Czytając artykuł, trzeba mieć to na uwadze i pamiętać, że pełna analiza wymagałaby jeszcze wielu innych źródeł. Niemniej materiał przygotowany przez serwis, jest na tyle ciekawy, że warto go przeczytać. Pokazuje on pewne zależności i tendencje. 

Turyści ze Słowacji, Ukrainy, Islandii… i Meksyku?

Według analizy, opartej na wyszukiwaniach lotów z całego świata, niektórzy z naszych sąsiadów odwiedzali nas zdecydowanie chętniej niż latem ubiegłego roku. Turyści ze Słowacji i Ukrainy szukali połączeń do Polski ponad dwa razy częściej w porównaniu do tego samego okresu w 2017 roku, podczas gdy zainteresowanie Czechów i Litwinów wzrosło odpowiednio o 30% i 20%. Łatwo wytłumaczyć zainteresowanie Ukraińców Polską. Nie czarujemy się, że wielu z nich to nie turyści a ludzie pracujący nad Wisłą i wracający na święta czy urlop do domu a potem lecący z powrotem za chlebem. Coraz większa ilość lotów z różnych rejonów Ukrainy napędza ten ruch.

Słowacy od lat stanowią znaczny odsetek turystów zwłaszcza w Małopolsce. Kraków-Balice jest zwany trzecim największym „słowackim” lotniskiem świata pod Wiedniu i Bratysławie. Tylko w 2015 roku z naszego portu skorzystało 400 tysięcy Słowaków, a warto zauważyć, że obywateli naszego południowego sąsiada jest nieco ponad 4,5 miliona. Wzrost przylotów do Polski można tłumaczyć coraz liczniejszą diasporą słowacką pracującą w Polsce (np. w branży IT, czy słowackich firmach mających swe filie pod Wawelem) oraz Polakami, którzy wracają do domów z pracy u naszych sąsiadów. Nie bez znaczenia jest również kwestia euro, które przy dobrym układzie kursów powoduje, że Słowakom bardzo opłaca się kupować towary i usługi u nas.

Co dla niektórych może być zaskakujące, analiza wykazała, że loty z Meksyku do Polski były wyszukiwane 35% częściej niż w zeszłym roku. Może to być spowodowane niedawnymi inicjatywami mającymi na celu wzmocnienie więzi między oboma krajami. Zaledwie rok temu Prezydent RP wyruszył w pierwszą oficjalną podróż do Meksyku, aby rozwijać stosunki handlowe i promować Polskę jako ciekawy kierunek turystyczny. Również zainteresowanie Australijczyków wzrosło o 26% w porównaniu do 2017 roku. Powód może być prosty: coraz łatwiej dotrzeć z Australii do Polski, między innymi dzięki wejściu na polski rynek przewoźników z Bliskiego Wschodu czy otwarciu przez Qantas bezpośredniego połączenia z Europą na historycznej trasie Perth – Londyn. Kraje z największym wzrostem zainteresowania w 2018 r. (na podstawie wyszukiwań lotów).

 

Wysokość ceny wpływa na popyt

To, czy zainteresowanie danym kierunkiem spada, czy rośnie, ma ścisły związek m.in. z cenami biletów lotniczych. Potwierdza to również analiza Kayaka.pl, która zwraca uwagę m.in. na duży wzrost zainteresowania Polską przez turystów z krajów skandynawskich, na co mogły wpłynąć niższe ceny przelotów w sezonie letnim 2018. Z kolei droższe – w porównaniu do roku 2017 – bilety na trasie Belgia – Polska mogły przyczynić się do spadku liczby wyszukiwań lotów na tej trasie, który wyniósł aż 51%. Modne Katowice?

Numerem jeden tego lata okazały się Katowice, które wielu Polakom wciąż kojarzą się jedynie z kopalniami i PRL-owską architekturą. Dzięki hipsterskim i awangardowym miejscom oraz OFF Festiwalowi (jednemu z najbardziej popularnych wydarzeń muzycznych w Polsce) stolica Śląska odnotowała wzrost liczby wyszukiwań o ponad 90% względem ubiegłorocznego sezonu. Również i tego lata na pierwszych miejscach rankingu znalazły się metropolie, takie jak Warszawa, Kraków i Wrocław. Nie jest to żadną niespodzianką – miasta te oferują wiele atrakcji, klimatyczne miejsca i wyśmienite restauracje z tradycyjną kuchnią polską.

Dzięki infrastrukturze lotniczej są one również kluczowymi węzłami komunikacyjnymi dla dalszych podróży. Polskie wybrzeże, co może być zaskoczeniem, nie zachwyciło zagranicznych turystów, być może z powodu pogody, która nie zawsze umożliwia opalanie się na plaży. Najpopularniejsze kurorty nad morzem, takie jak Gdańsk, Kołobrzeg i Międzyzdroje, odnotowały wyraźny spadek liczby odwiedzających w porównaniu do poprzedniego sezonu – w przypadku Świnoujścia jest to aż o 61% mniej wyszukiwań niż w poprzednim roku.Uwagi: Analiza powstała w oparciu o wyszukiwania lotów i hoteli na Kayak.pl w przedziale czasowym 1.01.2018-31.08.2018 oraz 1.01.2017-31.08.2017 dla podróży w przedziale czasowym: 1.06.2018-31.08.2018 (okres wakacyjny) i 1.06.2017-31.08.2017. Przedstawione ceny biletów lotniczych dotyczą podróży w dwie strony w klasie ekonomicznej dla 1 dorosłego podróżnego i są podane w złotówkach (PLN) zgodnie z kursem wymiany nbp.pl z 11 września 2018 roku. Ceny mogą ulec zmianie, mogą się różnić lub nie być już dostępne.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Poznań: Kolejny miesiąc z ponad 40-proc. wzrostem

Infrastruktura i lotniska

Poznań: Kolejny miesiąc z ponad 40-proc. wzrostem

Justyna Urbaniak 14 września 2018

Rzeszów konsekwentnie pnie się w górę

Pasażer i linie lotnicze

Rzeszów konsekwentnie pnie się w górę

Justyna Urbaniak 11 września 2018

Babimost: Dynamika wzrostu niższa, jednak liczba podróżnych nadal rośnie

Pasażer i linie lotnicze

Babimost: Dynamika wzrostu niższa, jednak liczba podróżnych nadal rośnie

Justyna Urbaniak 10 września 2018

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5