Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Kwartalna strata Ryanaira i wzrost przychodów o prawie 200 proc.


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2021-07-26 14:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kwartalna strata Ryanaira i wzrost przychodów o prawie 200 proc.
fot. Piotr Bożyk
Linie lotnicze Ryanair zanotowały w pierwszym kwartale finansowego 2021 roku stratę na poziomie 273 mln euro – poinformował tani przewoźnik z Irlandii w oficjalnym komunikacie. Przed rokiem w tym samym okresie strata wyniosła 185 mln euro.
Liczba pasażerów niskokosztowca z Zielonej Wyspy zwiększyła się z 0,5 do 8,1 mln, a wypełnienie samolotów wzrosło do poziomu 73 proc. Przed rokiem osiągnęło 61 proc. wartości z 2019 roku. 

Według Ryanaira, chociaż ruch lotniczy odbudował się w porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku, to jednak obowiązujące podczas przerwy wielkanocnej ograniczenia i opóźnione łagodzenia restrykcji w podróżowaniu po Unii Europejskiej, wymusiły w maju i czerwcu znaczną stymulację cen.

Ponad 370 mln euro przychodów

Dobre wyniki przyniosły dochody z usług dodatkowych, generujące średnio 22 euro od pasażera z tytułu pierwszeństwa wejścia na pokład i rezerwacji miejsc. Łączne przychody wzrosły w ten sposób do ponad 370 mln euro, czyli o prawie 200 proc.

Tani przewoźnik z Irlandii zwraca jednak uwagę w sprawozdaniu na wzrost kosztów operacyjnych do 675 mln euro, czyli o 116 proc. To efekt rosnących cen paliwa lotniczego, a także opłat lotniskowych, przeładunkowych i za trasy. Niemniej pomyślne zakończenie wdrażanych programów szczepień pozwoli obniżyć w przyszłości koszty bazowe. Ruch w ciągu pięciu lat powinien wzrosnąć do poziomu 200 mln pasażerów rocznie.

Ryanair przypomniał, że kryzys wywołany wirusem COVID-19 przyczynił się do upadku kilku europejskich linii lotniczych, takich jak Flybe, Germanwings, Level czy Stobart, a także spowodował znaczne redukcje połączeń w Alitalii, TAP Air Portugal, SAS, Air France-KLM, Lufthansie czy PLL LOT, które zyskały rządowe wsparcia, ratujące wyżej wymienione linie lotnicze przed zakończeniem działalności.

Redukcja zadłużenia o 0,62 mld euro

Niskokosztowiec z Zielonej Wyspy prognozuje jeszcze w najbliższych miesiącach niski poziom oferowania, co stwarza możliwości do rozwoju. Grupa Ryanair odbierze bowiem 210 nowych boeingów 737 "Gamechanger" o wartości 22 mld dolarów. Odrzutowce oferują 4 proc. więcej miejsc oraz zapewniają mniejsze o 16 proc. spalanie paliwa, a także niższą aż o 40 proc. emisję hałasu.

Linie lotnicze z Irlandii wyemitowały w maju 2021 roku pięcioletnie obligacje o wartości 1,2 mld euro. Silne przepływy pieniężne przyniosły redukcję zadłużenia o 0,62 mld euro do poziomu 1,66 mld euro w dniu 30 czerwca bieżącego roku. Jeszcze w marcu było to 2,28 mld euro. Na koniec finansowego Q1 prawie 90 proc. floty odrzutowców nie była obciążona.

Nowe bazy Ryanaira powstały w Billund, Rydze, Sztokholmie, Zadarze i Zagrzebiu. Rozwijane będą również istniejące w portach Londyn-Stansted, Mediolan-Bergamo i Bruksela-Charleroi. Ponadto podwojono oferowanie z Rzymu-Fiumicino i dodano nowe trasy z Helsinek. Planowane jest również uruchomienie w sezonie zimowym nowych baz w Turynie oraz Agadirze. Rok finansowy 2022 będzie jednak nadal wyzwaniem, a ograniczenia w podróżowaniu przedłużają niepewność. Jak podkreślono w sprawozdaniu w tej chwili nie jest możliwe przedstawienie precyzyjnych prognoz na kolejne dwanaście miesięcy, ale spodziewany jest wynik gdzieś pomiędzy "niewielką stratą a rentownością".

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Ryanair poleci jesienią z Poznania do Manchesteru

Pasażer i linie lotnicze

Ryanair poleci jesienią z Poznania do Manchesteru

Rafał Dybiński 23 lipca 2021

Oddalona skarga Ryanaira i Laudamotion na pomoc dla Austrian Airlines

Prawo i polityka

Oddalona skarga Ryanaira i Laudamotion na pomoc dla Austrian Airlines

Rafał Dybiński 14 lipca 2021

Ryanair zatrudni w ciągu trzech lat ponad 2000 nowych pilotów

Biznes i przemysł

Ryanair zatrudni w ciągu trzech lat ponad 2000 nowych pilotów

Rafał Dybiński 13 lipca 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5