Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Krywlany: Nie powtórzymy błędu Radomia


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2017-11-14 15:44
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Krywlany: Nie powtórzymy błędu Radomia
fot. Krywlany
Podczas gdy trwają przygotowania do rozbudowy drogi startowej na lotnisku w Krywlanach, lokalni działacze PO zachęcają do wzięcia udziału w debacie i rozmowy o szansach na wykorzystanie i rozwój lotniska. Jak sami tłumaczą, nie chcą powtórki z Radomia.
Lotnisko ma służyć mieszkańcom

Dlatego lotnisko w Krywlanach będzie rozbudowywane stopniowo i przynajmniej początkowo – obsługiwać będzie jedynie niewielkie statki powietrzne. Jednak wbrew opinii przedstawicieli PiS sugerujących, że takie lotnisko służyć będzie wyłącznie biznesmenom, przedstawiciele PO chcą pokazać, że to zgubne myślenie. Ich zdaniem lotnisko to inwestycja istotna z punktu widzenia wszystkich mieszkańców. Port będzie bowiem służył lotniczemu pogotowiu ratunkowemu, straży granicznej, będzie też obsługiwał loty czarterowe, czy taksówki powietrzne.

Na początku listopada rozstrzygnięto przetarg na budowę drogi startowej na lotnisku Białystok-Krywalny. Za realizację inwestycji odpowiadać będzie polsko-litewskie konsorcjum firm: B.K. Tras Roboty Drogowe Borsukiewicz s.j. (lider konsorcjum), PPU Drabent Maria Drabent i Jacek Drabent s.j., Projekt Plus sp. z o.o. oraz UAB Siauliu Plentas. Jej koszt to 44 mln zł. Roboty budowlane powinny zakończyć się we wrześniu 2018 r., a formalności związane ze zmianą certyfikacji lotniska w ciągu kolejnych dwóch miesięcy.

Lotnisko dla małych samolotów


Na Krywlanach powstanie droga startowa o wymiarach 1350 m na 30 m (o nawierzchni utwardzonej z asfaltobetonu) i droga startowa o wymiarach 840 m na 160 m (o nawierzchni trawiastej). Wybudowane zostaną też: płyta do zawracania samolotów, drogi kołowania, płyty postojowe. Powstanie także strefa lądowania skoczków spadochronowych oraz niezbędna infrastruktura techniczna wraz z oświetleniem.

– Inwestycja ta pozwala na etapowe dodawanie kolejnych elementów infrastruktury lotniskowej – mówi zastępca prezydenta Adam Poliński. – Jest to sposób na uniknięcie powstania obiektu niedostosowanego do rzeczywistych wymagań naszych mieszkańców. Jeśli okaże się to potrzebne, będzie można rozwijać możliwości lokalnego lotniska.

Na początek Krywlany będą przystosowane do obsługi samolotów pasażerskich zabierających do 50 osób. Zasięg statków powietrznych to 1,5 – 2 tys. km. Korzystać z niego będą mogły także lotnicze ośrodki szkoleniowe, pogotowie ratunkowe, Podlaski Oddział Straży Granicznej i inne służby państwowe.Kongres Rynku Lotniczego
 

Lotnictwo cywilne to niezwykle dynamicznie rozwijająca się gałąź naszej gospodarki. Łączna liczba pasażerów na polskich lotniskach w minionym roku osiągnęła rekordowy wynik 40 milionów osób. O tym jak dalej wspierać ten proces rozmawiać będziemy podczas Kongresu Rynku Lotniczego, który odbędzie się 12 września w Warszawie.

Kongres (wcześniej jako Forum Lotnicze) już od 2015 roku jest jedyną tej skali płaszczyzną do dyskusji między instytucjami rządowymi, organizacjami i podmiotami gospodarczymi na temat najważniejszych kwestii mających miejsce na rynku lotniczym w Polsce i za granicą.

Zapraszamy do zapoznania się z programem i rejestracji udziału na stronie www.kongresrynkulotniczego.pl

Udział w Kongresie jest bezpłatny po rejestracji na stronie i otrzymaniu akredytacji.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Krywlany: Znamy wykonawcę budowy pasa startowego

Infrastruktura i lotniska

Krywlany: Znamy wykonawcę budowy pasa startowego

Emilia Derewienko 06 listopada 2017

Krywlany: Jest zgoda na budowę pasa startowego

Infrastruktura i lotniska

Krywlany: Jest zgoda na budowę pasa startowego

Magdalena Wosińska 03 listopada 2017

Województwo zwiększa finansowanie dla lotniska Białystok-Krywlany

Infrastruktura i lotniska

Województwo zwiększa finansowanie dla lotniska Białystok-Krywlany

Justyna Urbaniak 31 października 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS