Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PRAWO I POLITYKA

Klinowski: Zmiany w ustawie o CPK wychodzą naprzeciw mieszkańcom


Wstecz Dalej

Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2018-04-23 08:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Klinowski: Zmiany w ustawie o CPK wychodzą naprzeciw mieszkańcom
fot. Lotnisko Chopina
Mieszkańcom gminy Baranów będzie bardzo trudno zatrzymać budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego – stwierdził w wywiadzie dla Polskiego Radia członek Zespołu Doradczego Pełnomocnika Rządu ds. CPK Marcel Klinowski, nawiązując do planowanego na 17 czerwca referendum lokalnego. Na finale rządowego etapu prac nad ustawą o Centralnym Porcie Komunikacyjnym do projektu wprowadzono tymczasem zmiany mające przekonać mieszkańców gminy Baranów do zaakceptowania inwestycji.
Referendum, którego domaga się część mieszkańców, ma odbyć się 17 czerwca, lecz aby uchwała Rady Gminy w tej sprawie weszła w życie, musi jeszcze zostać zatwierdzona przez wojewodę. Według Klinowskiego nad skutkami prawnymi ewentualnego głosowania należałoby się zastanowić. – Rozmawiamy z samorządami i mieszkańcami od miesięcy. Będą odbywały się kolejne spotkania. Będziemy jednak respektować wolę mieszkańców – mówił doradca w audycji. – CPK to inwestycja rządowa na skalę międzynarodową, o obszarze oddziaływania znacznie większym od gminy Baranów. Będziemy więc kontynuować proces inwestycyjny. Będzie bardzo trudno go zatrzymać – dodał jednak.

Jak podkreśla Klinowski w rozmowie z „Rynkiem Lotniczym”, kształt ustawy jest dopasowywany do otrzymanych uwag, a wiele problemów, na które wskazywali mieszkańcy, zostało już uwzględnionych w jej treści. Zmodyfikowany projekt nosi datę 13 kwietnia. W stosunku do poprzedniej wersji zmiany dotknęły przede wszystkim trzech obszarów. Pierwszy z nich to skrócenie z 4 do 2 lat okresu rezerwacji terenu. Oznacza to, że po wydaniu w przyszłym roku przez wojewodę aktu prawa miejscowego wyznaczającego docelowy obszar realizacji inwestycji pozwolenie na budowę będzie mogło CPK zostać wydane już w roku 2021. Wtedy też rozpocznie się właściwy proces inwestycyjny. W latach 2019-2020 mieszkańcy nie będą mogli budować nowych obiektów ani rozdrabniać istniejących nieruchomości.

Druga zmiana ma rozwiązać problem przerwania okresu trwałości projektów unijnych oraz innych dofinansowanych ze środków publicznych (np. Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa). Zobowiązania z tego tytułu przejmie od obecnych właścicieli nieruchomości spółka celowa, powołana w celu budowy CPK. Dotyczy to także innych zobowiązań wynikających z przerwania dotychczasowej działalności. Spółka wypłaci odszkodowanie ich beneficjentom.

Ostatnią z istotnych modyfikacji będzie ułatwienie rolnikom, którzy z powodu inwestycji stracą uprawiane przez siebie obecnie grunty, przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. W tym celu pełnomocnik ds. CPK otrzyma prawo wnioskowania do prezesa KRUS o wcześniejszą emeryturę dla wywłaszczanych rolników, a okres składkowy zostanie dla nich skrócony z 30 lat do 12,5 roku.

– Zmiany zostały wprowadzone na skutek konsultacji z samorządami, na których terenie ma powstać CPK – podkreśla Klinowski. Jak dodaje, projekt będzie omawiany w najbliższy wtorek na posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów. Według deklaracji Klinowskiego optymalnym scenariuszem byłoby przyjęcie ustawy o CPK przez Sejm w maju (a więc jeszcze przed planowanym referendum), tak by mogła wejść w życie na początku czerwca. Spółka celowa, która zajmowałaby się – między innymi – negocjacjami z mieszkańcami gminy, ma zostać powołana tuż potem.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Będzie due diligence Modlina. PPL: Czekamy na wgląd do umowy Ryanaira

Prawo i polityka

Będzie due diligence Modlina. PPL: Czekamy na wgląd do umowy Ryanaira

Magdalena Wosińska 19 kwietnia 2018

Gmina Baranów chce referendum w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego

Prawo i polityka

Gmina Baranów chce referendum w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego

Emilia Derewienko 19 kwietnia 2018

 Wild: Grunty pod CPK chcemy kupować. Będziemy unikać wywłaszczeń

Biznes i przemysł

Wild: Grunty pod CPK chcemy kupować. Będziemy unikać wywłaszczeń

Emilia Derewienko 16 kwietnia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5