Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
BIZNES I PRZEMYSŁ

Inspirowany naturą demonstrator skrzydeł o wysokich osiągach po testach


Wstecz Dalej

Autor:

inf. pra

Data publikacji:
2022-04-16 06:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Airbus Press

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Inspirowany naturą demonstrator skrzydeł o wysokich osiągach po testach
fot. Airbus
Dążąc do przyspieszenia rozwoju technologii, które zdekarbonizują branżę lotniczą, inżynierowie Airbusa ukończyli testy w tunelu aerodynamicznym demonstratora wyjątkowo wydajnych skrzydeł. Projekt eXtra Performance Wing, uruchomiony we wrześniu 2021 roku, czerpie inspiracje z natury. Jego celem jest poprawa aerodynamiki i osiągów skrzydeł w sposób zapewniający kompatybilność z każdą konfiguracją przyszłych samolotów i ich układem napędowym dla zmniejszenia emisji CO₂.
– Proporcjonalnie zmniejszony demonstrator stanowi połączenie nowych skrzydeł ze zdalnie sterowanym modelem biznesowego odrzutowca. Służy do sprawdzenia zachowania całej konstrukcji w reprezentatywnych warunkach lotu – wyjaśnia Oliver Family, szef zespołu eXtra Performance Wing UK. Częściowo wydrukowany metodą przyrostową (3D) model, wykonany przez zespół fachowców ds. badań aerodynamicznych firmy Airbus w Bristolu, to pomniejszona wersja Cessny Citation VII z lekkimi, wydłużonymi skrzydłami.

Początkowo wprowadzony na mniejszą skalę w innym projekcie Airbusa - AlbatrossONE (testy półaeroelastycznych skrzydeł na zawiasach, które – jak stawy u ptaków morskich – odblokowywane są podczas lotu w przypadku podmuchów wiatru lub turbulencji), eXtra Performance Wing umożliwia też badanie innych rozwiązań, takich jak czujniki podmuchów wiatru, wyskakujące spojlery i wielofunkcyjne krawędzie spływu, umożliwiające aktywną kontrolę skrzydeł.


Demonstrator nowych skrzydeł przeszedł testy w tunelu aerodynamicznym Airbusa w Filton

– Supernowoczesny tunel aerodynamiczny o niskiej prędkości przepływu strug powietrza to fantastyczne miejsce do sprawdzenia naszych pomysłów – kontynuował Oliver Family. – Możliwości obliczeniowe zgromadzonej tu aparatury pod względem analizy aerodynamicznej są wyjątkowe, a sam tunel ułatwia pomiar osiągów samolotu zanim wzbije się on w powietrze, do testów w prawdziwych lotach. Technologie, które przetestowaliśmy w Filton, wiele z nich inspirowanych jest bioniką, zostaną teraz szybko skierowane do testów w locie – dodał szef zespołu eXtra Performance Wing UK.

Tunel aerodynamiczny małych prędkości Airbusa w Filton, koło Bristolu, odtwarza warunki podobne do wiatru towarzyszącemu samolotom podczas startu i lądowania. Obiekt jest też używany przez podmioty zewnętrzne testujące samochody projektowane do udziału w zawodach Formuły 1, systemy radarowe dla statków, pojazdy Urban Air Mobility, a także konwencjonalne samoloty.

Projekt eXtra Performance Wing prowadzi spółka Airbus UpNext, będąca własnością Airbusa, stworzona w celu przyspieszenia rozwoju technologii przyszłości poprzez budowanie demonstratorów na dużą skalę, pozwalających oceniać i doskonalić nowe, przełomowe produkty i usługi.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Słowacja tnie kolejowe połączenia

Pasażer i linie lotnicze

Słowacja tnie kolejowe połączenia

18 czerwca 2022

PLL LOT już lata z Jasionki do Olsztyna

Biznes i przemysł

PLL LOT już lata z Jasionki do Olsztyna

18 czerwca 2022

Amsterdam-Schiphol ustala dzienny limit podróżnych

Pasażer i linie lotnicze

Amsterdam-Schiphol ustala dzienny limit podróżnych

18 czerwca 2022

Chińczycy chcą dostarczyć lokomotywy PKP Intercity

Biznes i przemysł

Chińczycy chcą dostarczyć lokomotywy PKP Intercity

17 czerwca 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5