Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

IATA: Testowanie musi zastępować, a nie skracać kwarantannę


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2020-10-22 14:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

IATA: Testowanie musi zastępować, a nie skracać kwarantannę
fot. Piotr Bożyk
Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) zaapelowało ponownie o finansowe wsparcie dla całej branży i pilną potrzebę ponownego otwarcia granic, co ułatwić mają testy na obecność wirusa COVID-19.
Według IATA rządowe restrykcje, a zwłaszcza obowiązkowe kwarantanny, podważyły jeden z kamieni węgielnych rozwoju Europy czyli swobodę przemieszczenia się. Efektem tego był gwałtowny spadek popytu na podróże powietrzne. Przewidywania szacują, że liczba pasażerów spadnie w 2020 roku aż o 70 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Analizując tylko Europę, od stycznia do końca grudnia, poleci w sumie jedynie 340 mln podróżnych. 2019 rok przyniósł natomiast 1,2 mld pasażerów na Starym Kontynencie. Załamanie ruchu lotniczego wywarło druzgocący wpływ na miliony pracowników branży na całym świecie. Air Transport Action Group (ATAG) szacuje, że zatrudnienie może stracić bliski 4,8 mln osób z całego sektora. Zagrożonych jest również wiele miejsc pracy w branży turystycznej.

300 tys. dolarów linie tracą w każdej minucie

Według IATA konieczna jest współpraca krajowych rządów w procesie odnowy. Niezbędne jest także dodatkowe finansowe wsparcie, aby sektor w ogóle przetrwał sezon zimowy. – Linie lotnicze tracą w każdej minucie 300 tys. dolarów w drugiej połowie bieżącego roku. Wyczerpuje się większość rządowego wsparcia, umożliwiającego utrzymanie rentowności. Perspektywa masowych zwolnień jest bardzo realna. Dalsze finansowe wsparcie jest więc rozpaczliwie potrzebne, dopóki branża będzie stanie na nogi – podkreślił Rafael Schvartzman, regionalny wiceprezes IATA na Europę.

Decydenci z Europy i na całym świecie muszą przyjąć zharmonizowane i skoordynowane podejście do bezpiecznego ponownego otwierania granic bez konieczności kwarantanny. Kluczowe mogą być testy na obecność wirusa COVID-19. Branża lotnicza przedstawiła już jasną wizję tego podejścia, ale ma stosownych zaleceń pod tym względem Rady Unii Europejskiej.

Niezbędne szybkie i konsekwentne działanie

– Testowanie musi zastępować, a nie skracać kwarantannę. Koszty testów powinny być ponoszone przez rządy, zgodnie z międzynarodowymi przepisami WHO. Szybkie i konsekwentne działanie ze strony europejskich rządów jest niezbędne, jeśli chcemy uratować przyszły sezon w jakiejkolwiek formie – dodał Schvartzman, przemawiający podczas Portugal Air Summit.

Aż 83 proc. ankietowanych podróżnych deklaruje rezygnację z lotu w przypadku konieczności poddania się kwarantannie. 88 proc. pasażerów przewoźników powietrznych jest jednak gotowa poddać się sugerowanym testom. 65 proc. ankietowanych zgodziła się również, że kwarantanna nie jest konieczna, jeśli dana osoba ma negatywny wynik na obecność wirusa COVID-19.

– Dążeniem do bardziej ekologicznej planety i branży transportu lotniczego należy zająć się zbiorowo, przestrzegając w pełni światowych standardów i zobowiązań. Liczymy na współpracę w realizacji naszych celów. Pragniemy, aby lotnictwo przynosiło nadal korzyści zarówno społeczeństwom, jak i ich gospodarkom – podsumował Schvartzman.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
IATA: 44 zakażeń na 1,2 mld pasażerów. "Ryzyko niskie jak porażenie piorunem"

Pasażer i linie lotnicze

IATA: 44 zakażeń na 1,2 mld pasażerów. "Ryzyko niskie jak porażenie piorunem"

Rafał Dybiński 09 października 2020

Mikosz: Kluczowa następna dekada i jedność branży w trudnych czasach

Prawo i polityka

Mikosz: Kluczowa następna dekada i jedność branży w trudnych czasach

Rafał Dybiński 07 października 2020

IATA alarmuje: Pandemia poważnie zagraża lotnictwu i gospodarce Afryki

Prawo i polityka

IATA alarmuje: Pandemia poważnie zagraża lotnictwu i gospodarce Afryki

Emilia Derewienko 05 października 2020

 

Nowa oferta MARR dla firm z sektora lotniczo-kosmicznego

Biznes i przemysł

Nowa oferta MARR dla firm z sektora lotniczo-kosmicznego

29 października 2020

SWISS ma rezerwy gotówki i zapowiada letnią ofensywę

Biznes i przemysł

SWISS ma rezerwy gotówki i zapowiada letnią ofensywę

29 października 2020

PLL LOT obsłużą znów rejsy z Budapesztu do Nowego Jorku

Pasażer i linie lotnicze

PLL LOT obsłużą znów rejsy z Budapesztu do Nowego Jorku

28 października 2020

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5