Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Holandia kupuje dodatkowe udziały w Air France-KLM


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2019-03-01 09:16
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ prtl.pl/ businessinsider.com.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Holandia kupuje dodatkowe udziały w Air France-KLM
fot. materiały prasowe
Władze Holandii dość niespodziewanie zdecydowały się na zakup 12,68 procent akcji Air Fance-KLM. Transakcja kosztowała podatnika 680 milionów euro.
Holandia zamierza zwiększyć swoje udziały w  drugiej co do wielkości przewozów grupie lotniczej w Europie. Air France-KLM, po latach zajmowania pierwszego miejsca w zestawieniu przewoźników tradycyjnych, w 2018 roku musiała ustąpić miejsca niemieckiej Lufthansie.

Decyzja rządu wynika z chęci uzyskania „większej równości” w spółce w celu ochrony interesów gospodarczych Holandii, zwłaszcza lotniska Amsterdam-Schiphol, trzeciego najbardziej zatłoczonego lotniska Starego Kontynentu ustępującego tylko londyńskiemu Heathrow i paryskiemu Charles de Gaulle. Holandia zamierza podwyższyć swoje udziały do około 14 procent, by uzyskać podobną wielkość udziałów w Grupie jak Francja, która dzierży 14,29 procent udziałów i jest największym współwłaścicielem spółki.

Decyzję Holendrów poprzedzały serie nieporozumień. Wopke Bastiaan Hoekstra, Minister finansów tego kraju, stwierdził, że wielokrotnie w ostatnich latach nie brano dostatecznie pod uwagę holenderskich interesów przy podejmowaniu decyzji dotyczących całej Grupy. Według ministra obecna organizacja grupy nie uwzględnia dostatecznie holenderskiego punktu widzenia dot. ewentualnych konsekwencji dla holenderskich interesów.    

Holding lotniczy Air France-KLM powstał w 2004 roku z połączenia francuskich linii Air France oraz holenderskiego przewoźnika KLM.  Grupa Air France-KLM zakończyła 2018 rok zyskiem netto w wysokości 409 mln euro to ponad dwukrotny wzrost w stosunku do 2017 roku, kiedy wynik na koniec wyniósł 163 mln euro.Przychody na poziomie grupy wzrosły o 2,5 procent licząc rok do roku do 26 515 mld euro. EBITDA na koniec roku spadła do 4,217 mld euro. W 2018 roku na pokładach samolotów Grupy podróżowało ponad 101,4 mln pasażerów. 

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Ponad 100 mln pasażerów na pokładach Air France-KLM w 2018 roku

Pasażer i linie lotnicze

Ponad 100 mln pasażerów na pokładach Air France-KLM w 2018 roku

Emilia Derewienko 21 lutego 2019

Linie HOP! zmieniają nazwę na Air France HOP

Biznes i przemysł

Linie HOP! zmieniają nazwę na Air France HOP

Emilia Derewienko 07 lutego 2019

Scope: Pięciu przewoźników zdominowało przewozy pasażerskie w Europie

Biznes i przemysł

Scope: Pięciu przewoźników zdominowało przewozy pasażerskie w Europie

Tomasz Śniedziewski 23 stycznia 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5