Partnerzy serwisu:
BIZNES I PRZEMYSŁ

Grupa SIA: Niższy zysk, mimo rekordowego przychodu


Wstecz Dalej

Autor:

Piotr Bożyk

Data publikacji:
2019-05-24 14:15
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Grupa SIA: Niższy zysk, mimo rekordowego przychodu
fot. Piotr Bożyk
Grupa Singapore Airlines (SIA), w skład której wchodzą linie Singapore Airlines, Scoot, SilkAir, Singapore Cargo oraz firma SIA Engineering, zaprezentowała swoje roczne wyniki finansowe. Grupa miała najwyższe w historii roczne przychody, jednak większe koszty jednostkowe i drożejące paliwo spowodowały spadek zysków firmy prawie o połowę.
W roku fiskalnym 2018/19 r. grupa SIA uzyskała 16,32 mld dolarów singapurskich przychodów (wzrost o 3,3 proc.) i miała zysk operacyjny równy 1,067 mld dolarów (wobec 1,548 mld dolarów rok wcześniej). Mniejszy o prawie 30 proc. zysk był spowodowany podwyżką cen paliwa, na które to wydatki wzrosły aż o 688 mln dolarów (+17,6 proc.). Grupa przewiozła w tym okresie 36,09 mln pasażerów, co stanowiło wzrost o 7,2 proc. (wzrost o 2,4 mln osób). Średnie wypełnienie pokładu LF (load factor) wyniosło 83 proc. (w 2017/18 r. –81,4 proc.).

Zdecydowana większość przychodów spółki pochodzi z działalności lotniczej – 11,24 mld dolarów. Reszta to sprzedaż usług cargo i technicznych. W segmencie lotniczym bardzo szybko rośnie przychód z usług dodatkowych - w 2018 r. ta pozycja zwiększyła się o 10 proc. Według informacji prasowej, akcjonariusze SIA otrzymają dywidendę za ubiegły rok finansowy w wysokości 22 centów singapurskich za akcję. Warto dodać, że w roku finansowym 2017/18 dywidenda była nieco wyższa i wyniosła 30 centów singapurskich za akcję.

W roku fiskalnym 2019/20 linia planuje zwiększyć oferowanie, jak i przychody, ale też nieco wyhamować po rekordowym 2017/18. Wzrost liczby przyszłych rezerwacji pasażerskich w nadchodzących miesiącach jest dodatni, przy jednoczesnym dużym popycie na klasę premium. Większość kluczowych rynków, w tym tych, które odnotowały znaczny wzrost zdolności przewozowych tj. USA, Japonia, Indonezja i Nowa Zelandia, nadal rozwijają się w zadowalającym i zdrowym tempie. Jednak tempo wzrostu ruchu międzynarodowego w Chinach nieco wyhamowało ze względu na chwilową nadpodaż tego rynku.

Program transformacji grupy SIA rozwija się bardzo dobrze, co skutkuje wzrostem przychodów oraz poprawą efektywności operacyjnej i struktury organizacyjnej. Cyfrowa transformacja linii lotniczej również przynosi znaczące postępy, przy znacznych inwestycjach wspierających ambicję bycia wiodącą linią lotniczą na świecie. Jednocześnie nowe wiodące w branży produkty i usługi są nadal wdrażane na większej liczbie tras, ponieważ nowe, oszczędne samoloty dołączają do floty. Dzięki tym i innym inicjatywom Singapore jest dobrze przygotowana do radzenia sobie z bieżącymi wyzwaniami branży lotniczej.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Rozszerzona umowa code-share Singapore i Garudy

Pasażer i linie lotnicze

Rozszerzona umowa code-share Singapore i Garudy

Piotr Bożyk 12 maja 2019

Rozbiórka pierwszych airbusów A380

Biznes i przemysł

Rozbiórka pierwszych airbusów A380

Aleksander Domański 08 maja 2019

A380: Niespełnione marzenie Airbusa

Biznes i przemysł

A380: Niespełnione marzenie Airbusa

Piotr Bożyk 16 lutego 2019

 

Punktualność. Globalne wyzwanie branży lotniczej

Pasażer i linie lotnicze

Punktualność. Globalne wyzwanie branży lotniczej

04 sierpnia 2019

Drony dostarczą części  do fabryki SEAT-a

Biznes i przemysł

Drony dostarczą części do fabryki SEAT-a

03 sierpnia 2019

Pierwsze zwolnienia w Laudamotion

Pasażer i linie lotnicze

Pierwsze zwolnienia w Laudamotion

02 sierpnia 2019

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5