Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

Gmina Teresin: Radni popierają Modlin. Wkrótce stanowisko ws. CPK


Wstecz Dalej

Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2018-07-01 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gmina Teresin: Radni popierają Modlin. Wkrótce stanowisko ws. CPK
fot. Port Lotniczy Modlin
Radni Gminy Teresin przyjęli uchwałę-stanowisko, popierającą wszelkie działania zmierzające do rozbudowy lotniska w Modlinie. Choć w uzasadnieniu nie pojawia się nazwa Centralnego Portu Komunikacyjnego, uchwalenie stanowiska można odczytywać jako zapowiedź braku poparcia dla tej inwestycji. Uchwała jest z perspektywy władz centralnych dokumentem pozbawionym skutków prawnych, pozwala jednak zapoznać się z poglądem mieszkańców okolic planowanego CPK na kwestię jego budowy.
Przegłosowana uchwała nie została jeszcze zamieszczona na stronie Rady Gminy. Treść uzasadnienia przytacza jednak portal tusochaczew.pl. Przedmiotem stanowiska jest poparcie działań w zakresie rozwoju lotniska w Modlinie. „Inwestycja ta okazała się słuszna nie tylko w skali regionu czy kraju, ale także w wymiarze międzynarodowym. W ubiegłym roku lotnisko obsłużyło blisko 3 miliony osób, a liczba przewiezionych pasażerów sytuuje go dzisiaj na piątym miejscu w Polsce” – oceniają autorzy.

Podkreślono atuty portu w Modlinie: „pełną infrastrukturę i ogromny potencjał”, duże tempo rozwoju, położenie blisko stolicy oraz istnienie połączeń kolejowych i drogowych (warto jednak przypomnieć, że dojazd ze stacji Modlin wciąż wymaga przesiadki na autobus). Zaznaczono dużą liczbę miejsc pracy powstałych wokół lotniska. „Dlatego należy jak najszybciej rozważyć jego dalszą rozbudowę” – brzmi konkluzja. Efektem byłaby dalsze zwiększenie liczby pasażerów i poprawa jakości ich obsługi. Radni przypominają też, że takie rozwiązanie przewidują wciąż obowiązujące dokumenty strategiczne.

Twórcy uchwały oceniają, że nakłady poniesione dotychczas na budowę i rozwój lotniska w Modlinie oraz infrastruktury towarzyszącej – ok. 1 mld zł, w dużej części pochodzące z funduszy unijnych – stanowiły dobrą inwestycję. „Rada Gminy Teresin, widząc potrzebę funkcjonowania dużego, nowoczesnego portu lotniczego Warszawa – Modlin i popierając wszelkie działania prowadzące do jego rozwoju, zwraca się do prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Infrastruktury, Posłów i Senatorów RP o wsparcie działań służących dalszemu rozwojowi mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa – Modlin” – podsumowują radni.

Kwestia przyszłości modlińskiego lotniska wiąże się ściśle z planami budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, mającego powstać między innymi na terenie gminy Teresin. W ostatnich dniach konflikt władz portu w Modlinie oraz Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”, dotyczący między innymi wyznaczenia lotniska komplementarnego do CPK, przybrał na sile. Radni gminy zapowiadają też przyjęcie niebawem stanowiska w sprawie budowy samego CPK. Na poniedziałek zapowiedziano spotkanie informacyjne dla mieszkańców.

Nie będzie to pierwszy dobiegający z gminy Teresin głos w sprawie CPK. Relacjonowaliśmy już emocjonalne wystąpienie przeciw budowie CPK jednego z mieszkańców gminy na posiedzeniu sejmowej komisji, przyjęte przez jego sąsiadów z oklaskami. Niedawno publikowaliśmy też na naszych łamach stanowisko wójta Marka Olechowskiego, który krytycznie oceniał jednak wyłącznie politykę informacyjną rządu wobec mieszkańców, a do samego projektu budowy CPK się nie odnosił.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Lotnisko w Modlinie modernizuje za własne pieniądze. Trwa remont dróg kołowania

Infrastruktura i lotniska

Lotnisko w Modlinie modernizuje za własne pieniądze. Trwa remont dróg kołowania

Emilia Derewienko 29 czerwca 2018

Co Modlin przygotował na lato

Pasażer i linie lotnicze

Co Modlin przygotował na lato

inf. pras. 27 czerwca 2018

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5