Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Gmina Teresin: O wywłaszczeniach zaczęto mówić zbyt wcześnie


Wstecz Dalej

Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2018-06-09 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gmina Teresin: O wywłaszczeniach zaczęto mówić zbyt wcześnie
Fot. Michał Szymajda
Polityka informacyjna rządu w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego wywołuje niepokój społeczny – ocenia wójt Gminy Teresin Marek Olechowski. Mieszkańcy gminy oraz sąsiednich jednostek samorządowych na organizowanych przez rząd spotkaniach informacyjnych wyrażają sprzeciw wobec inwestycji. Władze gminy nie zajmują jednoznacznie negatywnego stanowiska wobec samej koncepcji CPK, uważają jednak, że rozmowy na ten temat powinny się rozpocząć dopiero po wyznaczeniu dokładnej lokalizacji.
Spotkania z pełnomocnikiem rządu ds. budowy CPK Mikołajem Wildem odbyły się w gminach Baranów, Teresin i Wiskitki w ostatnich dniach. W bardzo emocjonalnych momentami wypowiedziach mieszkańcy wyrażali niepokój z powodu przyjęcia przez parlament i podpisania przez prezydenta tzw. specustawy o budowie centralnego lotniska. Negatywne konsekwencje, jakich się obawiają, to – między innymi – wysiedlenia na masową skalę i związane z nimi rozbicie wspólnot sąsiedzkich oraz utrata ziem o dobrej klasie rolnej. Padały też argumenty o zniszczeniu terenów cennych przyrodniczo oraz kościołów, z których część ma status obiektów zabytkowych.

Ani wypowiedzi pełnomocnika, ani opisywane przez nas wcześniej, mające rozwiać obawy lokalnych społeczności zmiany w projekcie specustawy nie zadowoliły mieszkańców. Takiej roli nie odegrało także uruchomienie w Baranowie punktu konsultacyjnego. Niektórzy z uczestników spotkań zapowiedzieli protesty w drastycznej formie z marszem na Sejm włącznie.

Zdaniem wójta gminy Teresin Marka Olechowskiego reakcja mieszkańców byłaby spokojniejsza, gdyby strona rządowa wybrała inną strategię komunikacji. – Wiadomości podawane nam dzisiaj, a odnoszące się do wstępnej lokalizacji, wywołują u mieszkańców tego olbrzymiego terenu wielkie napięcie, nerwowość, poczucie bezsilności i uczucie lęku o swoją przyszłość. Ten stan będzie im towarzyszył przez co najmniej dwa lata. A przecież można było zacząć rozmowy wywłaszczeniowe tylko z mniej liczną grupą zainteresowanych osób po wykonaniu wszystkich procedur dotyczących ostatecznego umiejscowienia CPK – uważa samorządowiec.

Dopiero wtedy, jak deklaruje wójt, również Urząd Gminy będzie mógł wypowiedzieć się w sprawie ewentualnych korzyści i zagrożeń związanych z budową CPK na zarządzanym przez siebie terenie. Potrzebne w tym celu informacje to dokładne granice portu i strefy bezpośredniego oddziaływania, a także kształt, wielkość i rodzaj zabudowy planowanego miasta lotniskowego. Lotnisko wraz z infrastrukturą towarzyszącą ma zająć ok. 30 kilometrów kwadratowych, podczas gdy wstępnie wyznaczony (zgodnie z przepisami) na potrzeby badań środowiskowych obszar liczy ich 66.

– Informacje dotyczące wywłaszczeń nie uwzględniają interesów mieszkańców Gminy, są ogólnikowe i absolutnie niewystarczające – podsumowuje wójt. – To tylko pomysł w ogólnym zarysie, bez konkretów interesujących nasze małe społeczności – dodaje.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Milczarski: Teren pod CPK przeznaczony nawet na 200 mln pasażerów

Infrastruktura i lotniska

Milczarski: Teren pod CPK przeznaczony nawet na 200 mln pasażerów

Emilia Derewienko 05 czerwca 2018

CPK: Rusza punkt konsultacyjny dla mieszkańców

Prawo i polityka

CPK: Rusza punkt konsultacyjny dla mieszkańców

Emilia Derewienko 05 czerwca 2018

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5