Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Gdańsk: Opłaty za hałas wpłyną na opóźnienie inwestycji?


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2018-04-05 12:45
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ trojmiasto.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gdańsk: Opłaty za hałas wpłyną na opóźnienie inwestycji?
fot. Krzysztof Wielich
Wraz z końcem marca upłynął termin składania wniosków o odszkodowanie za hałas w strefie ograniczonego użytkowania, wyznaczonej wokół gdańskiego lotniska. Władze portu przyznają, że wypłata odszkodowań potrwa kilka lat i nadwyręży budżet, co może wpłynąć na planowane inwestycje.
Wprowadzenie obszaru ograniczonego użytkowania powoduje, że jego mieszkańcy mogą się domagać rekompensaty uciążliwości pracy portu lotniczego. W ramach działań rekompensacyjnych mieszkańcy mogą domagać się izolacji akustycznej w mieszkaniach, której koszty ponosi zarządca lotniska. Po otrzymaniu stosownego wniosku, zarządca zleca ekspertyzę w celu określenia, czy dany obiekt wymaga minimalizacji hałasu. Na jej podstawie określa rodzaj izolacji, jaki ma być zastosowany.  

Drugim rodzajem roszczenia o odszkodowanie jest zmniejszenie wartości rynkowej nieruchomości. Wysokość odszkodowania za spadek nieruchomości w okolicy gdańskiego lotniska wynosi od 2 proc. do 25 proc. Szacuje się, że właściciel średniej wielkości mieszkania ma szansę uzyskać z tego tytułu od 15 do 20 proc. jego wartości. 

Cały proces analizy wniosków, a następnie wypłaty odszkodowań, może potrwać kilka lat. Dla lotniska to o tyle dobra sytuacja, że wypłata kilku czy też kilkunastu milionów złotych w jednym momencie byłaby bardzo trudna. Nawet, jeśli gdańskie lotnisko wypracowało za ubiegły rok 25 mln zł zysku.

Na dużo większe wydatki związane z wypłatą odszkodowań muszą się przygotować dwa inne polskie lotniska – w Poznaniu i Warszawie. Tam zabudowa wokół lotniska jest znacznie gęstsza niż w Rębiechowie. Szacuje się, że strefa ograniczonego użytkowania wokół gdańskiego lotniska obejmuje około 10 tys. osób. Pierwsze ugody z mieszkańcami podpisano już w 2016 roku, gdy tylko uchwała sejmiku weszła w życie.

Kwestia lotniczego hałasu dotyka najmocniej mieszkańców Chełmu, Jasienia, Wzgórza Mickiewicza oraz Zaborni. To dzielnice, nad którymi znajduje się ścieżka podejścia do lądowania samolotów. Kongres Rynku Lotniczego
 

Lotnictwo cywilne to niezwykle dynamicznie rozwijająca się gałąź naszej gospodarki. Łączna liczba pasażerów na polskich lotniskach w minionym roku osiągnęła rekordowy wynik 40 milionów osób. O tym jak dalej wspierać ten proces rozmawiać będziemy podczas Kongresu Rynku Lotniczego, który odbędzie się 12 września w Warszawie.

Kongres (wcześniej jako Forum Lotnicze) już od 2015 roku jest jedyną tej skali płaszczyzną do dyskusji między instytucjami rządowymi, organizacjami i podmiotami gospodarczymi na temat najważniejszych kwestii mających miejsce na rynku lotniczym w Polsce i za granicą.

Zapraszamy do zapoznania się z programem i rejestracji udziału na stronie www.kongresrynkulotniczego.pl

Udział w Kongresie jest bezpłatny po rejestracji na stronie i otrzymaniu akredytacji.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Ryanair uruchamia 7 nowych połączeń z Polski na Ukrainę

Pasażer i linie lotnicze

Ryanair uruchamia 7 nowych połączeń z Polski na Ukrainę

Justyna Urbaniak 24 marca 2018

Najmniej opóźnionych lotów w Katowicach. Najwięcej – w stołecznym porcie

Infrastruktura i lotniska

Najmniej opóźnionych lotów w Katowicach. Najwięcej – w stołecznym porcie

Justyna Urbaniak 14 marca 2018

Radom: Utrzymanie lotniska kosztuje, płaci miasto

Infrastruktura i lotniska

Radom: Utrzymanie lotniska kosztuje, płaci miasto

Justyna Urbaniak 13 marca 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS