Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Changi Airport zainteresowane inwestycją w filipińskie lotnisko


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2018-02-23 14:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Changi Airport zainteresowane inwestycją w filipińskie lotnisko
fot. Mithrill Cloud, commons.wikimedia.org, CC BY
Singapurska grupa Changi Airport zamierza przejąć 30 proc. udziałów w projekcie rozbudowy lotniska w Manili od regionalnego centrum lotnictwa. W planach jest potrojenie przepustowości portu. W konsekwencji, w niedalekiej przyszłości lotnisko obsługujące filipińską stolicę ma obsługiwać 100 mln pasażerów rocznie.
Kosztowna, lecz potrzebna inwestycja

12 lutego siedem potężnych konglomeratów – Ayala Corp., JG Summit Holdings, Aboitiz Equity Ventures, Alliance Global Group, Metro Pacific Investments, LT Group i Filinvest Development – wspólnie złożyło propozycję rozbudowy i modernizacji zatłoczonego lotniska w filipińskiej stolicy. Koszt inwestycji opiewa na 6,75 miliardów dolarów.

Przewodniczący Metro Pacyfic Manuel Pangilinian podczas czwartkowego Forum Infrastruktury poinformował, że wszystkie konglomeraty będą posiadały 10 proc. udziałów w projekcie, a Changi wyraziło zainteresowanie uzyskaniem pozostałych 30 proc. udziałów. Changi Airports International, która została zgłoszona przez grupę jako konsultant techniczny, pomogła w przygotowaniu wniosku.

Grupa Changi Airport rozwija się za granicą, eksportując swoje doświadczenie na dużych i szybko rozwijających się rynkach lotniczych. Pozyskanie nowej transakcji operacyjnej na lotnisku ma kluczowe znaczenie dla Changi w ramach strategii umiędzynarodowienia, zwłaszcza po utracie ważnego 20-letniego kontraktu na obsługę międzynarodowego lotniska King Abdulaziz w Jeddah w Arabii Saudyjskiej, po mniej niż roku działalności.

Changi, która prowadzi główny hub Singapuru – często uznawany za najlepszy na świecie port lotniczy – zapewnia solidne wsparcie finansowe i techniczne konsorcjum.

Zwiększenie przepustowości jest konieczne

Pangilinan powiedział dziennikarzom po swoim przemówieniu, że konsorcjum przyjmuje propozycję Changi. Firmy zaproponowały zwiększenie przepustowości portu lotniczego w Manili z 31 milionów pasażerów rocznie do 100 milionów w ciągu 35 lat. Grupa stwierdziła, że ​​rozbuduje dwa z czterech istniejących terminali i zbuduje dodatkowy pas startowy – trudne zadanie, biorąc pod uwagę niedobór przestrzeni w obecnej lokalizacji.

Filipińskie lotnisko w latach 2011-2013 znalazło się na liście najgorszych portów lotniczych na świecie. Boom turystyczny towarzyszący wzrostowi gospodarczemu, spowodował przepełnienie lotniskowej infrastruktury, która obecnie obsługuje znacznie więcej niż 30 milionów pasażerów, choć taką ma graniczną przepustowość. Modernizacja ma na celu podniesienie pozycji portu do regionalnego centrum przesiadkowego, takiego jak lotnisko Changi w Singapurze czy lotnisko Suvarnabhumi w Bangkoku.

Według Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego (IATA) liczba pasażerów korzystających z lotniska w Manili może wzrosnąć do 140 milionów w 2035 roku. Obecny port lotniczy z czterema terminalami obsługuje już ruch przekraczający jego przepustowość. Jak podają przedstawiciele lotniska, w 2017 roku z portu skorzystało 42 milionów podróżnych, co stanowi wzrost w stosunku do roku 2016 o 6,3 procent.Kongres Rynku Lotniczego
 

Lotnictwo cywilne to niezwykle dynamicznie rozwijająca się gałąź naszej gospodarki. Łączna liczba pasażerów na polskich lotniskach w minionym roku osiągnęła rekordowy wynik 40 milionów osób. O tym jak dalej wspierać ten proces rozmawiać będziemy podczas Kongresu Rynku Lotniczego, który odbędzie się 12 września w Warszawie.

Kongres (wcześniej jako Forum Lotnicze) już od 2015 roku jest jedyną tej skali płaszczyzną do dyskusji między instytucjami rządowymi, organizacjami i podmiotami gospodarczymi na temat najważniejszych kwestii mających miejsce na rynku lotniczym w Polsce i za granicą.

Zapraszamy do zapoznania się z programem i rejestracji udziału na stronie www.kongresrynkulotniczego.pl

Udział w Kongresie jest bezpłatny po rejestracji na stronie i otrzymaniu akredytacji.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Filipiny: Lotnisko w Manili zwiększy przepustowość do 100 mln pasażerów rocznie

Infrastruktura i lotniska

Filipiny: Lotnisko w Manili zwiększy przepustowość do 100 mln pasażerów rocznie

Justyna Urbaniak 14 lutego 2018

Turcja: Nowe lotnisko wystartuje pod koniec października

Infrastruktura i lotniska

Turcja: Nowe lotnisko wystartuje pod koniec października

Justyna Urbaniak 13 lutego 2018

Włoscy piloci Ryanair planują strajk 10 lutego

Pasażer i linie lotnicze

Włoscy piloci Ryanair planują strajk 10 lutego

Justyna Urbaniak 10 lutego 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS