Partner serwisu
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

ACI Europe: Ruch na europejskich lotniskach rośnie


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2018-08-26 08:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

ACI Europe: Ruch na europejskich lotniskach rośnie
fot. Pixabay
Z danych ACI Europe wynika, że w pierwszej połowie bieżącego roku ruch pasażerski na europejskich lotniskach wzrósł średnio o 6,7 procent. Wzrost dotyczy zarówno lotnisk zlokalizowanych w granicach Unii Europejskiej, jak też poza nią.
Najszybciej poza Unią Europejską

Ruch pasażerski na mniej dojrzałym rynku poza Unią Europejską wzrósł o 10,5 proc., czyli prawie dwukrotnie więcej niż stopa wzrostu na rynku Unii Europejskiej, który wynosił 5,4 proc. Na obu rynkach dynamika wzrostu nieznacznie spadła w drugim kwartale w porównaniu z pierwszym kwartałem – z 12,5 procent do 9,4 procent w portach lotniczych spoza Unii Europejskiej i od 6,2 procent do 4,9 procent w portach lotniczych Unii Europejskiej.

W Unii Europejskiej lotniska w państwach bałtyckich, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Grecji, na Węgrzech, w Luksemburgu, na Malcie, w Polsce, Słowacji i Słowenii osiągnęły dwucyfrowy wzrost.

Tymczasem lotniska w Szwecji odnotowały najniższy wzrost w Europie (1,5 proc.), w związku z uruchomieniem nowego krajowego podatku lotniczego wprowadzonego w kwietniu 2017 r., bankructwem regionalnych linii lotniczych Nextjet i mniejszym popytem na loty.

Szwecja była jedynym rynkiem europejskim tracącym ruch pasażerski w czerwcu (-0,4 proc.), a jej nowy podatek lotniczy był jednym z czynników prowadzących do poprawy wyników portów lotniczych w sąsiedniej Danii (+5,7 proc.).

Na rynku poza Unią Europejską ruch pasażerski wzrósł o ponad 15 procent w portach lotniczych w Turcji, na Ukrainie, w Gruzji, Izraelu i Islandii.

Najwięksi wciąż w górę

Pięć z największych portów lotniczych w Europie zanotowało wzrost ruchu pasażerskiego o 6,3 proc. w pierwszym półroczu – to wyraźny wzrost w stosunku do wyników w 2017 r. (4,3 proc.). Lotnisko Stambuł-Atatürk wyprzedziło inne lotniska w swojej kategorii pod względem wzrostu (12,9 proc.). Następny był Frankfurt (9,1 proc.). Amsterdam-Schiphol również odnotował solidny wzrost (5,4 proc.), a następnie Paris-CDG (3,0 proc. – na tenże wynik wpływ miały wielokrotne strajki w Air France), na końcu w swojej kategorii był port Londyn-Heathrow (2,6 proc.), którego rozwój ogranicza przepustowość.

Silniejszy wzrost koncentrował się głównie w średnich i mniejszych hubach oraz wybranych średnich i dużych lotniskach regionalnych – odzwierciedlając stale rosnącą dynamikę konkurencyjności w dużej mierze napędzaną przez przewoźników niskokosztowych i przewoźników spoza Unii Europejskiej. Te lotniska to: Moskwa-Wnukowo (19,8 proc.), Neapol (24,7 proc.), Walencja (20,2 proc.) i Sewilla (26,9 proc.).

Wyzwaniem zwiększenie przepustowości

Ruch towarowy wzrósł zaledwie o 3,3 proc. w ciągu I półrocza – ze względu na spowolnienie w drugim kwartale (2,1 proc.) w porównaniu do pierwszego kwartału (4,5 proc.). Wzrost ruchu towarowego w Unii Europejskiej wyniósł 2,4 proc. – w porównaniu z trzema procentami w pierwszym kwartale.

Ruch statków powietrznych wzrósł o 3,6 procent.

– Nasze oczekiwania na pierwszą połowę roku były ostrożnie pozytywne. Wyniki, jakie dziś publikujemy, pokazują, że wzrost ruchu lotniczego jest nadal silny. To przyczyna wielu problemów, przed jakimi staje branża, związanych m.in. z brakiem odpowiedniej przepustowości portów lotniczych – skomentował Olivier Jankovec, dyrektor generalny ACI Europe.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Szczecin-Goleniów pokonał barierę 60 tys. pasażerów w miesiącu

Infrastruktura i lotniska

Szczecin-Goleniów pokonał barierę 60 tys. pasażerów w miesiącu

Aleksander Domański 20 sierpnia 2018

Rekordowy lipiec na lotnisku w Poznaniu

Infrastruktura i lotniska

Rekordowy lipiec na lotnisku w Poznaniu

Emilia Derewienko 14 sierpnia 2018

Babimost: Prawie dwukrotny wzrost liczby pasażerów

Infrastruktura i lotniska

Babimost: Prawie dwukrotny wzrost liczby pasażerów

Emilia Derewienko 11 sierpnia 2018

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5