Partner serwisu

ZZKRL wierzy w porozumienie z PAŻP jeszcze przed wakacjami

Redakcja/inf. pras. 09.06.2022

ZZKRL wierzy w porozumienie z PAŻP jeszcze przed wakacjami
fot. PAŻP
Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu lotniczego wierzy w porozumienie jeszcze przed wakacjami z kierownictwem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz w to, że sezon letni nie będzie zagrożony. Przy okazji przedstawiciele ZZKRL dziękują ministrowi Andrzejowi Adamczykowi oraz prezes Anicie Oleksiak za zaangażowanie w kierunku zakończenia sporu. 
"W imieniu wszystkich kontrolerów ruchu lotniczego chcemy podziękować Członkom Komisji Parlamentarnej, mediom i Panu Ministrowi Adamczykowi, którzy od czasu ostatniej Komisji nie ustawali w nadzorowaniu procesu dialogu pomiędzy PAŻP i ZZKRL. Szanujemy i doceniamy ogromne zaangażowanie w dążeniu do porozumienia ze strony Pani Prezes Anity Oleksiak. Obie strony w ramach sporu zbiorowego porozumiały się w zakresie zmian do regulaminu pracy i regulaminu wynagrodzeń" – podkreślono na wstępie oświadczenia.

"Po analizie finansów PAŻP, udało nam się zmieścić w zaplanowanym budżecie. Zgodnie z planem skuteczności działania na okres referencyjny 3, do końca roku 2024. Oznacza to brak konieczności zaciągania pożyczek i kredytów lub wsparcia środkami Skarbu Państwa. Obecnie trwają konsultacje ze stroną społeczną, to znaczy 13 pozostałymi Związkami Zawodowymi. Jak zostaliśmy poinformowani dokumenty trafiły również do Ministerstwa Infrastruktury. Proces konsultacji powinien zakończyć się najpóźniej 26 czerwca" – czytamy w najnowszym komunikacie ZZKRL.

"Równolegle nadal prowadzimy negocjacje w sprawie kodeksu etyki, ochrony sygnalistów oraz regulaminu w zakresie rozwoju, szkolenia i wsparcia, dla pracowników PAŻP zatrudnionych na stanowisku Kontrolera Ruchu Lotniczego i Informatora FIS. Musimy zaznaczyć, że decyzje o powrocie lub odrzuceniu nowych warunków pracy podejmuje indywidualnie każdy kontroler. Jako krok we właściwym kierunku odczytujemy wypracowane systemowe zmiany zmierzające w kierunku minimalizacji liczby nadgodzin kontrolerów oraz eliminacji uznaniowości wynagradzania" – przekonują związkowcy. 

"Obecny kryzys w PAŻP uświadomił wszystkim, że instytucja musi przejść głęboki audyt i restrukturyzację, o którą nadal postulujemy. Powinien być on przeprowadzony przez renomowanych zewnętrznych doradców. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej jest w trakcie wdrażania 24 postulatów dotyczących procedur bezpieczeństwa sformułowanych przez ZZKRL. Nadal oczekujemy, że osoby odpowiadające za kryzys, które łamały zasady bezpieczeństwa, a także w niektórych wypadkach prawo, nie pozostaną w strukturach PAŻP, co może być zarzewiem wewnętrznego konfliktu" – zaznaczono w oświadczeniu.

"Szanowni Państwo czekają nas jeszcze długie godziny negocjacji, a przed nami letni szczyt sezonu lotniczego, wierzymy jednak, że uda nam się podpisać porozumienie i rekomendować naszym członkom powrót do pracy przed 10 lipca" – podsumowali związkowcy. 
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony