Partner serwisu

Zawieszenie lotów krajowych przedłużone do 31 maja, międzynarodowych do 6 czerwca

Rafał Dybiński 22.05.2020

Zawieszenie lotów krajowych przedłużone do 31 maja, międzynarodowych do 6 czerwca
fot. Piotr Bożyk
Resort infrastruktury przygotował projekt rozporządzenia przedłużający zakaz w międzynarodowym ruchu lotniczym do 6 czerwca, a w odniesieniu do lotów krajowych do 31 maja – poinformowała Polska Agencja Prasowa.
"Z uwagi na obowiązywanie w Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, konieczne jest przedłużenie okresu obowiązywania zakazów w ruchu lotniczym na kolejne 14 dni w odniesieniu do lotów międzynarodowych oraz na kolejne 8 dni w odniesieniu do lotów krajowych" – zawarto w Ocenie Skutków Regulacji projektu.

Aktualnie obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów z 8 maja w sprawie zakazów w ruchu lotniczym utraci moc z końcem dnia 23 maja. Zgodnie z projektem, nowe rozporządzenie traci moc z dniem 6 czerwca, z wyjątkiem przepisów odnoszących się do ruchu krajowego, które to tracą moc z dniem 31 maja. W projekcie zapisano, że rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 24 maja.

Projekt przewiduje wprowadzenie zakazu wykonywania, na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk, lądowania przewożących pasażerów cywilnych statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe, z wyjątkiem statków powietrznych wykonujących loty m.in. na zlecenie Prezesa Rady Ministrów, lub na zlecenie osoby fizycznej lub osoby prawnej, posiadającymi do 15 miejsc pasażerskich; czarterowe realizowane przez obcych przewoźników lotniczych na zlecenie państw obcych w celu powrotu ich obywateli.

Jeśli chodzi o zakaz lotów krajowych, tutaj wyjątkiem są rejsy handlowe w celu zabrania lub pozostawienia towarów lub poczty, albo samoloty posiadające do 15 miejsc pasażerskich, które wykonujące rejsy handlowe w celu zabrania lub pozostawienia pasażerów.

Zachęcamy do zapoznania się z raportem ZDG TOR pokazującym rolę lotnictwa w gospodarce oraz skalę globalnej pomocy dla branży, która przekroczy 100 mld USD. Raport ZDG TOR Pomoc publiczna dla linii lotniczych w czasie pandemii jest już do pobrania!

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo