Partner serwisu

Zawieszenie połączeń lotniczych przedłużone do 23 maja

Avgeek 09.05.2020

Zawieszenie połączeń lotniczych przedłużone do 23 maja
fot. PAŻP
W Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej pod poz. 826 zostało opublikowane Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 maja 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Rozporządzenie przedłuża zakaz ruchu lotniczego w Polsce do 23 maja 2020 roku.
Zakaz w ruchu lotniczym dotyczy wykonywania lądowania cywilnych statków powietrznych na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk Rzeczypospolitej Polskiej wykonujących międzynarodowe loty przewożące pasażerów z wyjątkiem:
  • lotów cargo,
  • lotów bez ładunku i bez pasażerów,
  • lotów o statusie HOSP, HUM, STATE, HEAD, innych lotów wykonywanych w celu ratowania życia lub zdrowia ludzkiego (np. na hasło RATOWNIK),
  • lotów w celu ochrony porządku publicznego (np. na hasło GARDA),
  • lotów do Rzeczypospolitej Polskiej statkami powietrznymi wyczarterowanymi na zlecenie organizatorów turystyki lub podmiotu działającego na ich zlecenie przed dniem 15 marca 2020,
  • lotów na zlecenie Prezesa Rady Ministrów lub na zlecenie osoby fizycznej lub osoby prawnej, statkami powietrznymi posiadającymi do 15 miejsc pasażerskich.
Zakazowi nie podlegają również loty czarterowe realizowane przez obcych przewoźników lotniczych, które będą wykonywane na zlecenie państw obcych, w celu powrotu ich obywateli oraz loty statków powietrznych znajdujących się w niebezpieczeństwie.

Do 23 maja 2020 obowiązuje zakaz wykonywania handlowych przewozów lotniczych, w których przewozi się pasażerów w ruchu krajowym z wyjątkiem lotów:

  • wykonywanych w interesie publicznym lub państwa oraz
  • lotów statkami powietrznymi posiadającymi do 15 miejsc pasażerskich, wykonujących lądowanie handlowe w celu zabrania lub pozostawienia pasażerów.
W przypadku, gdy samolot posiada większą liczbę miejsc pasażerskich, niż dozwolonych 15, a chcą nim podróżować, na przykład, dwie osoby, wymagana jest zgoda Urzędu Lotnictwa Cywilnego po wcześniejszym uzgodnieniu z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Jeśli samolot ma 15 miejsc pasażerskich (nie więcej) i lot jest zorganizowany przez osobę fizyczną lub prawną, nie ma przeciwwskazań do zorganizowania takiego lotu.

Warto wspomnieć, że pilot General Aviation nie jest traktowany jako pilot zawodowy i podlega po przylocie z zagranicy 14-dniowej kwarantannie. Nawet jeśli nie lądował na terenie innego kraju, a jedynie opuścił granicę powietrzną RP celem wykonania np. przelotu widokowego i powrócił na lotnisko startu w Polsce.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo