Partner serwisu

Rusłan w Warszawie. Zapracowane An-124 opanowały niebo na świecie (aktualizacja)

Rafał Dybiński/ Łukasz Malinowski 07.04.2020

arrow
arrow
Rusłan w Warszawie. Zapracowane An-124 opanowały niebo na świecie (aktualizacja)
fot. Piotr Bożyk
Rusłan w Warszawie. Zapracowane An-124 opanowały niebo na świecie (aktualizacja)
Rusłan w Warszawie. Zapracowane An-124 opanowały niebo na świecie (aktualizacja)
Antonow An-124 Rusłan to jeden z najbardziej zapracowanych modeli samolotów w okresie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Dzisiaj jeden z nich, wynajęty przez LOT Cargo, zawitał do Warszawy. Na pokładzie znalazły się środki ochrony osobistej, które trafią do Agencji Rezerw Materiałowych i zostaną rozdysponowane m.in. do szpitali.
Dzisiaj do Warszawy przyleciał jeden z największych samolotów transportowych świata czyli An-124 Rusłan. Na jego pokładzie znajdowało się ponad 50 ton środków ochrony osobistej. Maseczki i kombinezony zostaną rozdysponowane przez Agencję Rezerw Materiałowych (ARM) zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia. Przewozy realizowane są w ramach mostu powietrznego pomiędzy Polską a Chinami. Kilka dni temu rząd ogłosił, że prowadzona teraz będzie operacja #CargoDlaPolski, która zyskała na znaczeniu po zakończeniu #LOTdoDomu w ramach której do kraju wracali rozrzuceni po świecie Polacy.

– LOT Cargo w ramach operacji #CargoDlaPolski działa na dwóch płaszczyznach. Z jednej strony udostępniamy możliwości ładunkowe naszych samolotów. Są to Boeingi 787-8 i 787-9 Dreamliner, które prawie codziennie latają na trasie z Chin do Warszawy. Na ich pokładach znajduje się sprzęt niezbędny do walki z koronawirusem zakupiony przez Agencję Rezerw Materiałowych czy spółki skarbu państwa. W tych maszynach wykorzystujemy nie tylko przestrzeń do przewozu cargo, ale także kabinę pasażerską, co pozwala na załadunek większej ilości towarów. Z drugiej strony zajmujemy się także pozyskiwaniem wyspecjalizowanych w przewożeniu cargo frachtowców. Dzisiaj w Warszawie wylądował wynajęty właśnie przez LOT Cargo An-124.  Na jego pokładzie którego znalazło się kilka mln maseczek i  65 tys. kombinezonów ochronnych pozyskanych przez ARM – wyjaśnia Michał Czernicki, rzecznik PLL LOT. Dodaje przy tym, że to ogromne doświadczenie zespołu LOT Cargo pozwala na szybką i sprawną realizację zleceń oraz pozyskiwanie frachtowców, na które jest obecnie wielkie zapotrzebowanie. 

Średnio co kilka godzin ogromne transportowce dostarczają towary pilnej potrzeby na całym świecie. Respiratory, kombinezony i maski ochronne oraz leki z Chin doleciały już do Porto w Portugalii, Saragossy w hiszpańskiej Aragonii, czeskich Pardubic oraz Aten. Wojskowe maszyny pokonują również trasy z Paryża do Krasnojarska oraz między kazachską Ałmatą a stolicą Grecji.  Samolot z numerem burtowym RA-82038 miał międzylądowanie w Irlandii na lotnisku w Shannon. Podróż przez Atlantyk z Zielonej Wyspy zakończyła się w kanadyjskiej bazie wojskowej Goose Bay w prowincji Nowa Fundlandia i Labrador. 

An-124 Rusłan wyleciał także do Kanady z dostawą środków ochrony osobistej dla Stanów Zjednoczonych, która została uzgodniona w rozmowie telefonicznej pomiędzy Donaldem Trumpem a Władymirem Putinem. Podarunek ma jednak charakter transakcji wiązanej. – Co ważne, oferując pomoc amerykańskim kolegom, prezydent Putin kieruje się następującymi względami. Kiedy amerykańscy producenci sprzętu medycznego nabiorą rozpędu, będą mogli w razie potrzeby odwzajemnić się – ujawnił Dmitrij Pieskow, rzecznik prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej, cytowany przez serwis Militarium.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo