Partner serwisu

Zamknięte lotnisko w Zielonej Górze

Rafał Dybiński 02.04.2020

Zamknięte lotnisko w Zielonej Górze
fot. WU
Lotnisko w Zielonej Górze będzie zamknięte od 2 do 10 kwietnia – dowiedział się w czwartek "Rynek Lotniczy". Port obsługiwał przed rządowymi ograniczeniami z powodu pandemii koronawirusa jedynie połączenia z Warszawą.
Loty do stolicy odbywały się dwa razy dziennie w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki, a także raz dziennie w środę i niedzielę. Rozkład podobnie funkcjonował w odwrotnym kierunku.

Obszar oddziaływania portu liczy około 3 mln osób mieszkających w zachodniej Wielkopolsce oraz na Ziemi Lubuskiej i przyjął w minionym roku 33 783 pasażerów, co było wzrostem o 54 proc. w stosunku do poprzednich dwunastu miesięcy. Liczba operacji wyniosła z kolei 1778, co z kolei dało 37 proc. więcej niż w 2018 roku.

Port lotniczy Zielona Góra leży w zachodniej części Polski, 34 km na północny-wschód od Winnego Grodu, czyli stolicy województwa lubuskiego na skrzyżowaniu autostrady A2 i drogi ekspresowej S3 oraz w bezpośrednim sąsiedztwie magistrali kolejowej wschód-zachód (Moskwa – Warszawa – Berlin – Paryż). Korzystają z niego mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego, Głogowa, Żar, Nowej Soli, Świebodzina, Zbąszynia, Sulechowa i Wolsztyna. Wymienione miasta są w zasięgu nieprzekraczającym 100 km od portu.

Obiekt zajmuje powierzchnię 385 ha. Na jego zabudowę składają się terminal pasażerski, który może obsłużyć rocznie nawet 150 tys. podróżnych, terminal cargo, budynku technicznego zabezpieczenia, instalacje i wyposażenie techniczne obsługi pasażerów, ładunków i samolotów oraz szesnaście byłych schrono­-hangarów samolotowych, które po drobnej adaptacji doskonale nadają się na magazyny cargo.

Przez teren województwa przebiegają dwie najważniejsze paneuropejskie sieci transportowe: Północ-Południe oraz Zachód-Wschód. W niedalekiej przyszłości województwo Lubuskie stanie się największym intermodalnym centrum tranzytowym, obejmując transport powietrzny, drogowy, kolejowy i rzeczny na wschód od Odry.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo