Partner serwisu

Założyciel EasyJet chce anulować zamówienie 107 samolotów Airbusa. Grozi dyrektorom

Emilia Derewienko 08.04.2020

Założyciel EasyJet chce anulować zamówienie 107 samolotów Airbusa. Grozi dyrektorom
fot. Piotr Bożyk
Założyciel linii EasyJet, Stelios Haji-Ioannou, kontynuuje batalię o anulowanie zamówienia na 107 samolotów od Airbusa. W środę (8 kwietnia) Haji-Ioannou zażądał głosowania akcjonariuszy, grożąc… pozwaniem swoich dyrektorów.
Założyciel easyJeta twierdzi, że nowe samoloty Airbusa są bezużyteczne w czasie pandemii i ograniczeń na podróże lotnicze, a ich koszt, wynoszący 5,5 mld dolarów, zagraża ciągłości finansowej przewoźnika. EasyJet ma w portfelu zamówień ponad 159 maszyn z rodzinny wąskokadłubowych Airbusów A320. Jest jednocześnie największym operatorem A320 w Europie.

Stelios Haji-Ioannou, będący jednocześnie największym akcjonariuszem linii, zagroził usunięciem ze stanowisk dwóch swoich dyrektorów, w tym dyrektora finansowego i wyraził sprzeciw wobec pożyczki w wysokości 600 mln funtów, którą easyJet zaciągnął w ramach brytyjskiego programu rządowego.

W wydanym oświadczeniu Haji-Ioannou straszył również postępowaniem sądowym przeciwko dyrektorom, jeśli easyJet ostatecznie zapłaci Airbusowi, ale nie będzie w stanie wywiązać się z innych zobowiązań finansowych. „Jeśli pieniądze z easyJet trafią do Airbusa, a easyJet nie wywiąże się z innych przyszłych zobowiązań finansowych (takich jak spłata pożyczki rządowej w Wielkiej Brytanii w marcu 2021 roku), osobiście upewnię się, że wszyscy za to odpowiedzialni pójdą do więzienia za naruszenie swoich obowiązków powierniczych” – powiedział Haji-Ioannou.

Zdaniem linii, zwoływanie walnego zgromadzenia akcjonariuszy w czasie pandemii koronawirusa byłoby „zbędną rozrywką”. „Koncentrujemy się całkowicie na redukowaniu kosztów naszej działalności oraz na współpracy ze wszystkimi naszymi partnerami biznesowymi i dostawcami, w tym z Airbusem” – skomentowała rzeczniczka easyJet. Linia lotnicza zapewniła, że rządowy instrument finansowania easyJet na czas pandemii COVID-19 jest w interesie firmy, a dyrektor finansowy Andrew Findlay ma pełne wsparcie zarządu.

Rodzina Steliosa Haji-Ioannou posiada jedną trzecią akcji easyJet. Sam założyciel linii jeszcze przed pandemią był krytykiem strategii, polegającej na zakupie większej liczby samolotów.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Przewoźnicy niskokosztowi
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony