Partner serwisu

Zakaz lotów. Francja, Hiszpania, Chorwacja w projekcie nowego rozporządzenia

Łukasz Malinowski 28.08.2020

Zakaz lotów. Francja, Hiszpania, Chorwacja w projekcie nowego rozporządzenia
fot. Air France-KLM
W czwartek (27 sierpnia) opublikowany został projekt nowego rozporządzenia o zakazie lotów. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami strony rządowej obejmuje on więcej państw. Na liście znalazły się m.in. Francja, Hiszpania czy Indie.
Nowe rozporządzenie, warto pamiętać, że zmiany na liście państw na ostatnią chwilę są w nim możliwe, ma wejść w życie 2 września. Wśród najważniejszych dla polskich podróżnych zmian należy wymienić dodanie Hiszpanii (cały obszar), Francji czy Chorwacji.

– 1 września będzie nowe rozporządzenie i patrząc na obecną sytuację epidemiczną w różnych krajach europejskich i na świecie, z dużym prawdopodobieństwem można się spodziewać, że kilka nowych zakazów lotów dojdzie. Na ten moment wskaźniki w takich krajach, jak Hiszpania, Albania czy Malta wskazują, że liczba zachorowań jest wysoka i rośnie. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można się spodziewać, że te kraje do zakazu lotów dołączą – podkreślał w środę (26 sierpnia) wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

Wcześniej o sposobie opracowywania wykazu państw szczegółowo informowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ). Ministerstwo informowało, że obecny wykaz lotów, co do zasady uwzględnia czternastodniową liczbę zachorowań na COVID-19 na 100 tys. osób przy współczynniku przekraczającym 50. Dane te są publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control) i stanowią podstawowy element oceny zagrożenia epidemicznego.

Pełna lista państw przedstawia się następująco: Belize, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Brazylia, Bahrajn, Eswatini, Hiszpania, Meksyk, Izrael, Katar, Kuwejt, Libia, Albania, Argentyna, Armenia, Chile, Chorwacja, Dominikana, Ekwador, Francja, Gwatemala, Honduras, Indie, Irak, Kazachstan, Kolumbia, Kosowo, Kostaryka, Liban, Macedonia Północna, Malediwy, Malta, Mołdawia, Namibia, Panama, Paragwaj, Peru, Republika Południowej Afryki, Salwador, Surinam, Republika Zielonego Przylądka, Rumunia, USA, Luksemburg, Boliwia, Bahamy.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo