Partner serwisu

Zakaz lotów do Wielkiej Brytanii. Jest rozporządzenie

Łukasz Malinowski 22.12.2020

Zakaz lotów do Wielkiej Brytanii. Jest rozporządzenie
fot. freepik / rawpixel
Zgodnie z zapowiedziami jeszcze z niedzieli w poniedziałek późnym wieczorem opublikowane zostało rozporządzeni zakazujące lotów do Wielkiej Brytanii.
Rozporządzenie Rady Ministrów z 21 grudnia zmienia wcześniejsze rozporządzenie w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, które zostało opublikowane 7 grudnia, dodając do niego Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz wydłuża okres obowiązywania do 6 stycznia. Rozporządzenie weszło w życie o północy z poniedziałku na wtorek.

Przyczyną wprowadzenia zakazu jest pojawienie się zmutowanej odmiany koronawirusa, która ma być bardziej zaraźliwa od macierzystego wirusa. "Zmutowany szczep SARS-CoV-2 linii B.1.1.7 powstał prawdopodobnie u pacjenta z zaburzeniami odporności w wyniku przewlekłej infekcji, która umożliwia liczne zmiany genetyczne wirusa. Dlatego musimy szybko wdrażać szczepienia, aby zablokować dalsze mutacje" – pisze o nowym wariancie doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Najwięcej przypadków mutacji występuje w całej Wielkiej Brytanii poza Irlandią Północną, natomiast jest skoncentrowany głównie na Londynie i wschodniej oraz południowo-wschodniej części Walii. Zdaniem naukowców nie ma jednak dowodów na to, że mutacja SARS-CoV-2 będzie groźniejsza od pierwotnej wersji.
W weekend państwa na całym świecie w związku z obawami o kolejną fala zakażeń zaczęły masowo wprowadzać zakazy lotów do Wielkiej Brytanii. Polska zdecydowała się na ich zakończenie w nocy z poniedziałku na wtorek. Rzecznik rządu przyznał, że decyzja o zamknięciu granic dla przylatujących z Wielkiej Brytanii była trudna, ale konieczna.

W Wielkiej Brytanii mieszka ponad 900 tys. Polaków. Wielu z nich tradycyjnie zamierzało wrócić na święta do domu. Na zwiększone zapotrzebowanie na loty w ostatnim dniu przed zakazem odpowiedziały linii lotnicze oferując dodatkowe loty lub wysyłając większe samoloty.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo