Partner serwisu

Zakaz lotów do państw z Afryki południowej przedłużony

Mateusz Kieruzal 15.12.2021

Zakaz lotów do państw z Afryki południowej przedłużony
fot. Piotr Bożyk
14 grudnia 2021 roku weszło w życie opublikowane w Dzienniku Ustaw RP rozporządzenie Rady Ministrów przedłużające zakaz wykonywania bezpośrednich lotów pomiędzy Polską a krajami położonymi w południowej części Afryki.
Pierwsze rozporządzenie wydane zostało 29 listopada 2021 roku i miało mieć moc wiążącą przez okres dwóch tygodni. Opublikowany w połowie grudnia akt prawny przedłuża dotychczasowy zakaz wykonywania lotów międzynarodowych z Polski do siedmiu południowoafrykańskich krajów: Królestwa Eswatini; Królestwa Lesotho, Republiki Botswany, Republiki Mozambiku, Republiki Namibii, Republiki Południowej Afryki oraz Republiki Zimbabwe, o kolejne dwa tygodnie, do 27 grudnia 2021 roku.

Prawne wyłączenia z obowiązywania rozporządzenia

Zakazu w ruchu lotniczym nie stosuje się do lotów międzynarodowych na zlecenie Prezesa Rady Ministrów; mających zgodę Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego; realizowanych przez siły zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej; wyczarterowanych na zlecenie biur podróży przed wejściem w życie zakazu; z lotnisk, które notyfikowały, że na pokład samolotów odbywających takie rejsy będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, którzy wykonali test w kierunku SARS-CoV-2 i legitymują się wynikiem negatywnym.

Brak bezpośrednich lotów do tych krajów

Z lotnisk na terytorium Polski brak jest obecnie lotów rejsowych do objętych zakazem krajów. Różne linie realizują natomiast połączenia czarterowe do Afryki, ale rejsy są wykonywane do innych krajów niż te objęte zakazem lotów, czyli do Egiptu, Tunezji, Tanzanii (Zanzibar) i Kenii. Osoby podróżujące z wymienionych przez rozporządzenie krajów mogą dostać się do Polski jedynie z przesiadką w innym kraju.

Wariant wymagający szczególnej uwagi

Przypomnijmy, że wariant B.1.1.529 koronawirusa wywołującego COVID-19 został rozpoznany po raz pierwszy 11 listopada w Botswanie. Trzy dni później potwierdzono go u pacjenta z Republiki Południowej Afryki (RPA). Tego samego dnia został także rozpoznany w Hongkongu u osoby podróżującej z RPA. W piątek (26 listopada) Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zdecydowała o nadaniu nowemu wariantowi koronawirusa nazwy Omikron – od piętnastej już litery greckiego alfabetu. Zyskał on także znacznik VOC (variant of concern), a więc wariantu wymagającego szczególnej uwagi.

Pojawienie się koronawirusa wywołało szybkie decyzje wielu państw. W Europie jako pierwsza zakaz lotów do wybranych państw z południa Afryki wprowadziła Wielka Brytania. Wiele innych państw zdecydowało się na wprowadzenie zakazu wjazdu dla podróżnych z tych państw, ale formalnie nie zakazało lotów. Tak zrobiły m.in. Stany Zjednoczone.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo