Partner serwisu

Zakaz lotów do Francji. Jest nowe rozporządzenie

Łukasz Malinowski 15.09.2020

Zakaz lotów do Francji. Jest nowe rozporządzenie
fot. Air France
W nowym rozporządzeniu o zakazie lotów znalazło się 30 państw, w tym Francja. Nie jest to wielkim zaskoczeniem, gdyż taka zmiana była już wcześniej zapowiadana. Nowe przepisy będą obowiązywały od 16 do 29 września.
Dzisiaj (15 września) opublikowane zostało nowe rozporządzenie o zakazie lotów. W dotychczasowym rozporządzeniu wymienione były 44 państwa, teraz lista jest krótsza – znalazło się na niej 30 podmiotów.

Najważniejszą zmianą jest zapowiadane już wcześniej obcięcie zakazem lotów Francji. Zakaz obejmuje także cała Hiszpanię – o wyłączenie z niego Wysp Kanaryjskich apelowała już kilka razy branża turystyczna. Kilka dni temu Marcin Horała, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, dał do zrozumienia, że takie rozwiązanie nie będzie możliwe. – Nie cała polska turystyka stoi Wyspami Kanaryjskimi. Większym problem dla branży jest to, że do nas nie przylatują goście. Znacznie ważniejsze jest, aby to polski hotelarz, polski sprzedawca zarabiał – wyznał Marcin Horała w poniedziałkowym programie "Graffiti" na antenie "Polsat News".

Kraje, objęte zakazem lotów bezpośrednich z i do Polski zgodnie z najnowszym rozporządzeniem to: Argentyna, Bahrajn, Bahamy, Belize, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Boliwia, Czarnogóra, Chile, Francja, Gwatemala, Hiszpania, Honduras, Izrael, Irak, Kolumbia, Katar, Kuwejt, Kostaryka, Liban, Libia, Malediwy, Mołdawia, Namibia, Panama, Paragwaj, Peru, Republika Zielonego Przylądka, Surinam, USA.

Zakaz zniesiono w odniesieniu do lotnisk w takich państwach jak: Rumunia, Albania, Kosowo czy Malta. Z listy wykreślone zostało także Królestwo Eswatini, co na pewno ucieszy wielu pasażerów regularnie podróżujących do tego kraju. Warto także zwrócić uwagę, że pomimo zapewnień Ministerstwa Spraw Zagranicznych, że podstawą wyboru państw znajdujących się na liście są dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, to nie znalazły się na niej państwa o wysokim współczynniku zachorowań takie jak Czechy, Luksemburg czy Chorwacja. O tym, że zakazy lotów, które i tak jest łatwo obejść, nie mają większego sensu pisaliśmy w tekście pt. Absurd zakazu lotów.

W rozporządzeniu pojawił się nowy interesujący wyjątek. Zakazem lotów nie są bowiem objęte lotniska położone na terytorium państw, które notyfikowały Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2.

Podobnie jak we wcześniejszych rozporządzeniach zakaz nie obejmuje także lotów wyczarterowanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki, realizowanych na zlecenie Prezesa Rady Ministrów oraz realizowanych na potrzeby sił zbrojnych lub w oparciu o art. 76 prawa lotniczego.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo