Partner serwisu

Zakaz lotów do 44 państw!

Łukasz Malinowski 12.08.2020

Zakaz lotów do 44 państw!
Fot. Piotr Bożyk
Dzisiaj (12 sierpnia) wchodzi w życie nowe rozporządzenie o zakazie lotów. Tym razem wskazuje ono 44 państwa, z których nie można latać do Polski. Będziemy mogli polecieć do Szwecji i Portugalii dotąd objętych zakazem, w Europie zakaz obejmie wiele państw bałkańskich.
Zgodnie z zapisami nowego rozporządzenia wprowadza się zakaz wykonywania, na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk, lądowania przewożących pasażerów cywilnych statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium 44 państw.

Na liście tej znajdują się: Bośnia i Hercegowina, Chińska Republika Ludowa, Czarnogóra. Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Rosja, Brazylia, Andora, Arabia Saudyjska, Bahrajn, Królestwo Eswatini (d. Suazi), Meksyk, Izrael, Katar, Kuwejt, Argentyna, Armenia, Chile, Dominikana, Ekwador, Gabon, Gwatemala, Honduras, Irak, Kazachstan, Kirgistan, Kolumbia, Kosowo, Kostaryka, Macedonia Północna, Malediwy, Mołdawia, Panama, Peru, RPA, Republika Zielonego Przylądka, USA, Oman, Luksemburg, Boliwia oraz Bahamy (patrz mapka).W projekcie rozporządzenie rozważano także zakaz lotów do Rumunii, ale ostatecznie nie został on wprowadzony. Zgodnie z nowym rozporządzeniem można latać do Szwecji i Portugalii, co przez ostatnie miesiące nie było możliwe.

Zakaz nie obejmuje, tak jak od początku pandemii, czarterów realizowanych na zlecenie lub za zgodą Prezesa Rady Ministrów oraz lotów z art. 76. ustawy prawo lotniczej.

Nowe rozporządzenie straci moc 25 sierpnia. Podobnie jak wcześniejsze regulacje w tym zakresie zostało opublikowane w ostatnim dniu obowiązywania poprzedniego.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo