Partner serwisu

Zaakceptowano plan ratunkowy dla linii Condor. LOT coraz bliżej zakupu

Emilia Derewienko 12.03.2020

Zaakceptowano plan ratunkowy dla linii Condor. LOT coraz bliżej zakupu
fot. Oliver Holzbauer, lic. CC BY-SA 2.0
Wierzyciele czarterowych linii lotniczych Condor zebrali się w czwartek we Frankfurcie, aby zdecydować o planie upadłości, a tym samym o sprzedaży linii Polskiej Grupie Lotniczej, właścicielowi m.in. PLL LOT. Po trzygodzinnym spotkaniu wierzyciele „przeważającą większością” zgodzili się na przejęcie – podaje niemiecki portal wiwo.de.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, PGL będzie musiała wpłacić „wkład inwestorski” w wysokości około 232 mln euro. Tak wynika to z prezentacji Condora dla Ministerstwa Gospodarki z 16 lutego. Transakcja ta obejmuje zakup akcji spółki, wniesienie wkładu do kapitału rezerwowego i płatność na rzecz wierzycieli. Według komentatorów, 232 mln euro to sukces negocjacyjny.

– Wkład inwestorski jest znacznie wyższy niż orientacyjna wartość kapitału własnego” – można przeczytać w dokumencie, odnoszącym się do wartości firmy po odjęciu zobowiązań, takich jak zobowiązania z tytułu leasingu. Ponadto PGL musi podjąć dalsze setki milionów zobowiązań, na przykład na loty opłacone z góry.

Wątpliwości budzi jedynie stanowisko jednego z wierzycieli, Kasy Ubezpieczeń Emerytalnych (PSV). Spółka zagłosowała bowiem przeciwko planowi ratunkowemu, ale została przegłosowana. Teraz ma prawo zaskarżyć decyzję pozostałych wierzycieli i założyć sprawę w sądzie.

Finansowanie transakcji uznano za kluczowe. Biorąc pod uwagę niejasne perspektywy w lotnictwie ze względu na konsekwencje pandemii koronawirusa, banki finansujące po stronie polskiej wyraziły początkowe wątpliwości. Udało się je jednak przekonać. Mimo wszystko, wiele linii lotniczych jest obecnie zaniepokojonych spadkami popytu na bilety lotnicze i już odwołało wiele rejsów.

Condor nie anulował jeszcze żadnego połączenia, gdyż nie lata w żaden obszar, zagrożony ryzykiem epidemii, taki jak Chiny, Korea Południowa, Iran lub północne Włochy. – Wszystkie samoloty Condora są w użyciu – stwierdziła rzeczniczka linii. Condor kontynuuje lot ze stabilną frekwencją, wynoszącą średnio 90 proc. Mimo to klienci odczuwają obawę przed lataniem, dlatego nowy nabytek PGL oferuje bezpłatne przełożenie rezerwacji.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
LOT kupuje linie Condor
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony