Partner serwisu

WorldACD: W styczniu wzrósł popyt na przewozy cargo

Tomasz Śniedziewski 24.02.2021

WorldACD: W styczniu wzrósł popyt na przewozy cargo
fot. unsplash
Styczniowy popyt na przewozy cargo osiągnął poziom sprzed roku, będąc pierwszym miesiącem od początku pandemii, w którym dane nie wykazały oznak spadków rdr, informuje firma WorldACD zajmująca się badaniem rynku lotniczego cargo.
Dane WorldACD pokazują, że podczas gdy styczniowy popyt utrzymywał się na tym samym poziomie co przed rokiem, stawki przewozowe zwiększyły się o około 75 proc. rdr, pomimo iż jeszcze w grudniu były niskie.

Z poprawką na Chiński Nowy Rok

Analitycy wskazują, że przerwa związana z Chińskim Nowym Rokiem przypadająca w ubiegłym roku na styczeń a w tym roku na luty, która zwykle wiąże się z spadkiem popytu, może mieć przełożenie na prezentowane wahania popytu, jednak, jak dodaje WorldACD, nawet biorąc pod uwagę fakt, że w tym roku święta przypadały na luty a nie styczeń, i tak styczniowy popyt był silniejszy niż zazwyczaj, co potwierdzają niższe niż zazwyczaj spadki w porównaniu ze szczytem przypadającym na listopad.

Globalny średni współczynnik wypełnienia wzrósł o 17 proc. rdr, jednak spadł o 2 proc. w porównaniu z grudniem 2020 r.

Azja liderem wzrostu

Wszystkie kraje, które najbardziej poprawiły swoje wyniki, znajdują się w Regionie Azji-Pacyfiku, który był w stanie najszybciej odbudować się po negatywnych konsekwencjach pandemii. Cały region zwiększył w styczniu wolumeny cargo wychodzącego o 12 proc. rdr, a cargo przychodzącego o 14 proc. Japonia oraz Wietnam zwiększyły wolumeny wychodzące o 30 proc., tuż za nimi był Tajwan, który zwiększył wolumeny wychodzące o 25 proc. – czytamy w raporcie WorldACD. 

Poza Azją jedynie Stany Zjednoczone były w stanie poprawić swoje wyniki jako nadawca cargo lotniczego (+3 proc. rdr), z regionem Midwest, będącym głównym regionem wzrostu (+13 proc.). Najwyższe wzrosty stawek przewozowych, wynoszące 147 proc., zostały odnotowane we wszystkich segmentach na trasach z Europy do Ameryki Północnej.

W styczniu największy wzrost wolumenów rdr odnotowano w sektorach express, high tech oraz general cargo. Przewozy w sektorze express wzrosły o 40 proc.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Cargo lotnicze
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony