Partner serwisu

Wojtera za Szpikowskiego. Zmiana prezesa PPL (aktualizacja)

Łukasz Malinowski 21.10.2020

Wojtera za Szpikowskiego. Zmiana prezesa PPL (aktualizacja)
fot. Lukasz Malinowski
21 października 2020 r. Minister Infrastruktury powołał nowego prezesa Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”. Został nim Stanisław Wojtera. Jego poprzednik Mariusz Szpikowski zajmował to stanowisko od 2017 roku.
Stanisław Wojtera urodził się w 1977 r. , jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, posiada także dyplom studiów Master of Business Administration. Ukończył liczne kursy i szkolenia z zakresu zarządzania, negocjacji oraz finansów. Jest menedżerem z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu oraz w pracy w środowisku międzynarodowym. Pełnił funkcje kierownicze m. in. w grupie PKO BP, PHO, PZL-Świdnik. Z branżą obronno-lotniczą związany od 2013 r., ostatnio pełnił funkcję Pełnomocnika Zarządu Centralnego Portu Komunikacyjnego sp. z o.o. ds. Zagospodarowania Terenu Lotniska Chopina.

Wojtera zastąpi Mariusza Szpikowskiego, który został powołany na prezesa w roku 2017 po zmianach w ustawie o funkcjonowaniu PPL. Wcześniej pełnił obowiązki prezesa spółki. Pracował w firmach audytorskich KPMG oraz Ernst & Young i przez sześć lat pełnił funkcję Dyrektora Finansowego i Prokurenta w firmie Carrier Polska, spółce z Grupy United Technologies Corporation. Od 2007 do 2013 r. pracował w Air Italy Polska Sp. z o.o. Był też członkiem zarządu oraz dyrektorem ds. finansów i restrukturyzacji w LOT AMS oraz członkiem zarządu ds. finansowych w H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych Sp. z o.o. 

Jednocześnie powołano zastępców Prezesa PPL. Na stanowisko wiceprezesa ds. operacyjnych powołany został Łukasz Suchecki, zaś na stanowisko wiceprezesa ds. finansowych powołany został Stefan Świątkowski.

Łukasz Suchecki ukończył studia w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi oraz liczne kursy i szkolenia w zakresie zarządzania, ochrony i bezpieczeństwa w branży lotniczej. Pracował na stanowiskach kierowniczych między innymi w grupie LOT i w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Ostatnio był z Zastępcą Dyrektora Portu Lotniczego im. F. Chopina w Warszawie. Jest członkiem Rady Ochrony i Ułatwień Lotnictwa Cywilnego przy Ministerstwie Infrastruktury.

Stefan Świątkowski ukończył studia matematyczne na Politechnice Łódzkiej oraz na University of Leeds, a także studia Master of Business Administration na Institut européen d'administration des affaires w Fontainebleau (Francja). Posiada bogate doświadczenie zawodowe na stanowiskach kierowniczych w branży bankowej i konsultingowej. Pełnił funkcję wiceprezesa ds. finansowych grupy KGHM. W ostatnim czasie pełnił funkcje kierownicze w pionach finansowych spółek z grupy LOT.

Jak na razie stanowisko dyrektora portu im. F. Chopina, które pełnił również Szpikowski, pozostaje nieobsadzone, ale jeden z członków zarządu PPL jest jego wicedyrektorem. Ustępujący prezes podziękował wszystkim pracownikom za wsparcie, jakiego udzielali mu przez ostatnie cztery lata. Przypomniał przy tym najważniejsze osiągnięcia ostatnich lat, czym według niego była zmiana statusu prawnego przedsiębiorstwa oraz przejęcie lotniska w Radomiu. - Zostawiam firmę w dobrej kondycji finansowej. Mimo trudnej sytuacji nawet w tym roku możliwy jest niewielki zysk - podkreślił Szpikowski, dodając jednocześnie, że przed nowym zarządem w tym trudnym dla lotnictwa roku stoją wyzwania, z którymi z pewnością sobie poradzi.

- To dla mnie duży zaszczyt, że będę mógł pokierować firmą z tak dużym potencjałem i takimi tradycjami – oznajmił Wojtera, nowy prezes PPL. - Zdaję sobie sprawę ze stojących przede mną wyzwań. Mam jednak nadzieję, że poradzimy sobie z nimi wspólnie, zwłaszcza, gdy mamy tak profesjonalną i wykwalifikowaną załogę. Bardzo na to liczę - dodał Wojtera.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Lotnisko Chopina
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony