Partner serwisu

Wojewoda mazowiecki: Referendum ws. CPK jest zgodne z prawem

Magdalena Wosińska 24.05.2018

Wojewoda mazowiecki: Referendum ws. CPK jest zgodne z prawem
fot. Pixabay
Zapisy gminy Baranów w sprawie referendum dotyczącego Centralnego Portu Komunikacyjnego są zgodne z prawem. Nie ma podstaw, żeby zakwestionować tę uchwałę – powiedział wojewoda mazowiecki Zbigniew Sipiera, podczas spotkania w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim.
W kwietniu mieszkańcy gminy Baranów, jednej z dwóch lokalizacji wytypowanej pod powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego, opowiedzieli się za referendum w sprawie inwestycji. Miejscowi mają bowiem pretensje do lokalnych władz, że rozmowy na temat referendum i inwestycji nie zostały przeprowadzone jeszcze na jesieni, kiedy pomysł budowy CPK w tym miejscu pojawił się. Społeczność jest zaniepokojona m.in. faktem, że w razie podjęcia decyzji o budowie na ich terenach, mieliby 120 dni na wyprowadzkę. Wątpliwe, by wynik referendum był wiążący. Specustawa dot. inwestycji w megalotnisko czeka już tylko na podpis prezydenta, a wyniki analizy lokalizacyjnej mają być znane pod koniec maja lub na początku czerwca. Będą głosować, czy chcą budowy na terenie gminy Baranów Centralnego Portu Komunikacyjnego i czy zgodzą się na warunki wykupu ich ziemi proponowane przez rząd.

Podczas środowego spotkania (23 maja) poznali wreszcie więcej szczegółów. Minister Mikołaj Wild zaprezentował zawężony obszar, poza który nie wyjdzie budowa CPK. Rząd zarezerwował 66,2 ha terenów dla dwóch potencjalnych lokalizacji, z których obydwie znajdują się na terenie gmin Baranów, Teresin oraz Wiskitki. Teren na północy jest ograniczony rzeką Pisią, od południa autostradą A2 i od zachodu drogą krajową nr. 50. I nie ma takich planów, aby cały ten obszar miał być wywłaszczony. Więcej o spotkaniu pełnomocnika rządowego ds. CPK z mieszkańcami piszemy tutaj. 

Decydujący dla sprawy ma być rok 2020. Wówczas wojewoda opublikuję decyzję lokalizacyjną, która będzie podstawą do wydania pozwolenia na budowę i pozyskania tych nieruchomości, które do tego czasu nie przeszły jeszcze na własność spółki. Ich właściciele otrzymają odszkodowania i zostaną zobowiązani do wydania terenów objętych decyzją w ciągu 120 dni. O połowę krótszy będzie czas przewidziany na negocjacje w sprawie przydzielenia nieruchomości zamiennych.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony