Partner serwisu

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę zakładu EME Aero

Aleksander Domański 01.10.2018

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę zakładu EME Aero
Wizualizacja budowanego zakładu.fot. EME Aero
EMA Aero jest wspólnym przedsięwzięciem (50/50) pomiędzy dwoma globalnymi graczami z branży lotniczej: Lufthansa Technik i MTU Aero Engines. Kosz powstania do końca 2019 jednego z najnowocześniejszych zakładów tego typu na świecie ma wynieść 150 mln euro. Do 2026 roku zatrudnienie w fabryce ma znaleźć tysiąc osób.
W ostatni piątek (28 IX) w Jasionce zainaugurowano budowę jednego z największych i najnowocześniejszych na świecie zakładów świadczących usługi  MRO (Obsługa techniczna, naprawy i remonty) dla silników lotniczych Pratt&Whitney typu GTF. Tego dnia firma EME Aero dokonała symbolicznego wmurowania kamienia węgielnego pod budowę centrum serwisowego, które powstanie w Jasionce, niedaleko Rzeszowa. Całkowita wartość inwestycji, obejmującej centrum o powierzchni 40 000m2, wyniesie 150 mln euro. 

Dziś plac budowy – do końca 2019 zakład

Prace na terenie budowy rozpoczęto w połowie czerwca 2018 roku i polegały na wyrównaniu terenu. Obecnie realizowane są prace nad fundamentami. Konstrukcja budynku będzie się składać ze 160 słupów betonowych, z czego każdy będzie ważył ok. 18 ton.

Plac budowy, na którym wznoszone jest centrum serwisowe EME Aero obejmuje powierzchnię ok. 16 ha, co odpowiada obszarowi prawie 23 boisk piłkarskich. W przybliżeniu, prace konstrukcyjne zostaną ukończone do końca roku 2019. Zgodnie z harmonogramem, budynki zostaną oddane inwestorowi w październiku 2019, tak by na koniec 2019 r. centrum mogło przyjąć pierwsze silniki.

– Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego oznacza realizację jednego z bardzo ważnych kamieni milowych tego przedsięwzięcia. Będziemy mogli obserwować przejście z fazy planowania do realizacji – powiedział Derrick Siebert, dyrektor zarządzający ds. biznesu, członek zarządu EME Aero. – Dwóch globalnych liderów branży lotniczej – Lufthansa Technik i MTU Aero Engines, zdecydowało się utworzyć najnowocześniejsze centrum serwisowe dla silników lotniczych z rodziny PW 1000G. EME Aero jest kolejną firmą z sektora lotniczego, która zdecydowała się zainwestować w Polsce, na Podkarpaciu. Jest to  wyraźny sygnał potwierdzający uznanie udziałowców dla regionu Podkarpacia, jako miejsca sprzyjającemu inwestycjom. Dzisiaj, EME Aero nie tylko wmurowuje kamień węgielny pod nowe centrum serwisowe, ale również przygotowuje grunt pod najnowocześniejsze technologie, rozwiązania klasy światowej, a także pod najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa – dodaje Pan Siebert.

Podkarpacie – polskie zagłębie lotnicze 

Obecny stan zatrudnienia w EME Aero to 70 osób, a docelowo będzie wynosić 1000 nowych miejsc pracy. Firma inwestuje kilka milionów euro w program szkoleniowy dla nowych pracowników, który będzie realizowany w nowo wybudowanym Centrum Szkoleniowym w Jasionce. Każde szkolenie będzie trwało kilkanaście miesięcy i będzie realizowane zarówno w Centrum Szkoleniowym, jak i bezpośrednio w oddziałach MTU Aero Engines i  Lufthansa Technik. Centrum Szkoleniowe rozpoczyna działalność na początku października.

– Cieszę się, że EME Aero powstaje na Podkarpaciu, miejscu o długoletnich tradycjach lotniczych. Tutaj możemy liczyć na wykwalifikowanych pracowników, korzystne środowisko branżowe, które zna i rozumie potrzeby przemysłu lotniczego, a także na ośrodki uniwersyteckie i szkoły, które kształcą zarówno mechaników, jak i specjalistów lotnictwa. Nasz zakład zostanie wyposażony w najnowocześniejszy system demontażu, montażu i testowania. To pozwoli na bardziej efektywną realizację usług serwisowania – mówi Dr Uwe Zachau, Dyrektor Zarządzający ds. Operacyjnych, Członek Zarządu EME Aero.

Na potencjał regionu oraz korzyści płynące z nowej inwestycji zwracał też uwagę Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

– Fakt, że tak ważny inwestor jak EME Aero rozpoczyna budowę zakładu właśnie u nas, na Podkarpaciu, pokazuje jak region wykorzystuje swój lotniczy potencjał. Tylko w samej firmie powstanie 1000 miejsc pracy, ale do tego dochodzą kooperanci w małych i średnich firmach lotniczej branży. Działalność firmy to również szeroka współpraca z naszym Portem Lotniczym. Chcemy pokazać inwestycje firmy także jako dobrą praktykę Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwa przedsiębiorczości i technologii, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Zagranicznego, współpracy instytucji regionalnych, które miały znaczący udział w przybliżaniu inwestorowi atutów tego miejsca i podejmowaniu decyzji o lokalizacji. Warto o tym mówić.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony