Partner serwisu

Wizz Air zainteresowany lotami do Arabii Saudyjskiej

Mateusz Kieruzal 13.05.2022

Wizz Air zainteresowany lotami do Arabii Saudyjskiej
fot. Wizz Air
Węgierskie linie lotnicze są zainteresowane uruchomieniem bezpośrednich lotów do Królestwa Arabii Saudyjskiej. Przewoźnik podpisał protokół uzgodnień (MoU) z saudyjskim ministerstwem inwestycji. Arabia ma stać się światowym hubem podróży lotniczych. W stolicy – Rijadzie – planowana jest budowa nowego lotniska, który określane przez władze jest jak mega hub.
Zawarcie umowy możliwe jest możliwa dzięki krajowemu programowi łączności lotniczej, który został zaimplementowany przez krajowe ministerstwo turystyki. Program ma na celu zbadanie możliwości rozwoju rynku linii lotniczych w Arabii Saudyjskiej, zgodnie ze strategiczną i ambitną wizją Królestwa potrojenia ruchu pasażerskiego do 2030 r.

– Celem protokołu ustaleń jest zbadanie możliwości rozwoju rynku lotniczego w królestwie – brzmi oświadczenie Wizz Aira. Linie lotnicze dodały, że umowa odzwierciedla „wspólną wizję obu stron” dotyczącą potencjału, jaki Wizz Air może wnieść do kraju w celu stymulowania nowego popytu.

330 mln pasażerów do końca dekady

Porozumienie wpisuje się w wizję Arabii Saudyjskiej polegającą na zwiększeniu liczby pasażerów do ponad 330 milionów pasażerów do 2030 roku. – Strony będą współpracować, aby umożliwić potencjalnym modelom inwestycyjnym i operacyjnym korzyści i wzbogacić ekosystem lotniczy Arabii Saudyjskiej, wzmacniając branżę turystyczną i znacznie zwiększając łączność – dodano w komunikacie przewoźnika.

Jako ważny cel podróży religijnych, Arabia co roku przyciąga miliony podróżujących do dwóch świętych miast Mekki i Medyny, aby odbyć pielgrzymki hadżdż i umrah. Arabia Saudyjska ostatnio zaczęła promować podróże rekreacyjne. Rozwój przemysłu lotniczego jest istotnym element saudyjskiej wizji 2030, strategicznych ram mających na celu zmniejszenie zależności kraju od ropy naftowej i dywersyfikację gospodarki.

Przyciągając w zeszłym roku około 62 miliony turystów, Arabia Saudyjska chce w tym roku przekroczyć 70 milionów. W pierwszym kwartale tego roku liczba odwiedzających kraj osób wzrosła o 130 proc. w porównaniu z ostatnim kwartałem 2019 roku, a Królestwo spodziewa się rozpoczęcie kilku projektów zorientowanych na turystykę w ciągu najbliższych kilku lat. Jednym z nich jest projekt Red Sea – wysokiej klasy inwestycja, w której pojawią się kurorty na wyspach i w głębi saudyjskiego lądu.

Krajowe inwestycje w dziewięć lotnisk

Książę koronny Mohammed bin Salman wierzy, że królestwo ma potencjał, by stać się globalnym centrum lotniczym z inwestycjami w wysokości 100 miliardów dolarów do roku 2030. Zaproponowano stworzenie nowego mega lotniska w Rijadzie, oprócz obecnego jak i ośmiu innych lotnisk rozmieszczonych w całym kraju.

Węgierski niskokosztowiec obsługuje obecnie pięć krajów na Bliskim Wschodzie, latając do Bahrajnu, Izraela, Jordanii, Omanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie w styczniu 2021 roku linie uruchomiły nową spółkę córkę – Wizz Air Abu Dhabi, spółkę joint venture z państwową spółką holdingową ADQ z Abu Zabi.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Przewoźnicy niskokosztowi
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony