Partner serwisu

Wizz Air za niedotrzymanie umowy kasuje loty z Doncaster. Zostają loty do i z Polski

Mateusz Kieruzal 06.06.2022

Wizz Air za niedotrzymanie umowy kasuje loty z Doncaster. Zostają loty do i z Polski
fot. Piotr Bożyk
Wizz Air odwołał dużą liczbę lotów z angielskiego portu lotniczego Doncaster-Sheffield. Loty zostaną anulowane od 10 czerwca, a linie obwiniają lotnisko za nie odpowiednie wywiązanie się z warunków podpisanej umowy handlowej. W odpowiedzi lotnisko Doncaster-Sheffield poinformowało, że nic nie wiedziało o planowanych odwołaniach lotów, dopóki Wizz Air nie ogłosił ich publicznie. Loty do i z Katowic, Krakowa, Gdańska, Poznania, Warszawy i Wrocławia nie są objęte anulacjami, gdyż rejsy wykonują samoloty zbazowane w Polsce.
Węgierskie tanie linie Wizz Air ogłosiły, że anulują większość swoich lotów do i z lotniska im. Robina Hooda z powodu sporu z władzami lotniska położonego w północnej Anglii. Zawieszanie połączeń odbędzie się ze skutkiem natychmiastowym i rozpocznie się 10 czerwca. Łącznie niskokosztowiec z Węgier nie poleci więcej na 13 europejskich destynacjach. Anulacjami dotknięte są połączenia lotnicze do Alicante, Malagi, Dalaman, Faro, Koszyc, Rygi, Larnaki i Lublina. Wizz Air nie poleci także na Lanzarote, Gran Canarię, Teneryfę, Fuerteventurę oraz Majorki.

Odwołania nie dotyczą dziewięciu destynacji przewoźnika, które wykonywane są przez samoloty i załogi zbazowane w innych krajach niż Wielka Brytania. W dalszym ciągu odbywać się będą ważne z punktu widzenia polskiej emigracji w Anglii loty do Doncaster/Sheffield z Katowic, Krakowa, Gdańska, Poznania, Wrocławia i Warszawy (Lotniska Chopina). Airbusy A320 Wizz Air będą wykonywać dalej loty do i z Rumuni (Bukareszt i Kluż-Napoka) oraz Wilna.

– Ta decyzja jest niestety wynikiem tego, że lotnisko Doncaster/Sheffield wskazuje, że nie jest w stanie zagwarantować warunków umowy handlowej z Wizz Air. Naszym priorytetem jest zminimalizowanie ogólnych
zakłóceń dla naszych klientów w Wielkiej Brytanii i ochrona zatrudnienia naszej załogi. Piloci i personel pokładowy na lotnisku Doncaster Sheffield otrzymali powiadomienie o tej wiadomości i zaoferowano im możliwość pracy w innej bazie w Wielkiej Brytanii – brzmi komunikat Wizz Air dotyczący anulacji lotów z Doncaster.

Angielskie lotnisko zaskoczone

Po tym, jak Wizz Air ogłosił odwołania lotów, władze lotniska Doncaster/Sheffield opublikowały oświadczenie, w którym twierdzą, że były całkowicie nieświadome decyzji podjętej przez węgierskie linie i nic o niej nie wiedziały. O odwołaniach port dowiedział się dzięki komunikatowi wydanemu przez Wizz Aira. – Niestety wydaje się, że Wizz Air podjął decyzję o odwołaniu dużej liczby lotów na lotnisku Doncaster Sheffield od 10 czerwca 2022 r. Niestety, port dowiedział się o tej decyzji dopiero w oświadczeniu skierowanym do mediów. Chcemy uzyskać dalsze wyjaśnienia od linii lotniczych w sprawie ich decyzji i jej wpływu na pasażerów – brzmi oświadczenie zarządzających portem lotniczym w północnej Anglii.

Portowi lotniczemu im. Robina Hooda do tej pory udało się uniknąć chaosu opóźnień lotów, wywołanego przez brak pracowników lotniskowych, który dotyka wiele lotnisk w Wielkiej Brytanii. Bardzo duże opóźnienia, wydłużony czas oczekiwania do odprawy czy kontroli bezpieczeństwa notowany jest na lotniskach w Leeds, Manchesterze czy Londynie.

Wizz Air twierdzi, że jego decyzja wesprze działalność przewoźnika na innych brytyjskich lotniskach, które cierpią z powodu niedoborów personelu i opóźnień. Linie w swoim komunikacie dodały – Biorąc pod uwagę obecne trudne środowisko operacyjne w branży turystycznej, w szczególności brak personelu w kontroli ruchu lotniczego i na lotniskach, ta decyzja stabilizuje również nasze operacje w innych bazach w Wielkiej Brytanii, aby jak najbardziej zminimalizować zakłócenia i opóźnienia.

Pasażerowie otrzymają zwrot pieniędzy


Pasażerom, którzy zarezerwowali bilety lotnicze na przeloty połączeniami, objęte zawieszeniem, linie zaoferują pakiety kompensacyjne, w tym pełny zwrot kosztów, 120 proc. kredyt na indywidualne konto pasażera do późniejszego wykorzystania lub bezpłatną zmianę rezerwacji.

Wizz Air rozszerzył swoją działalność na lotnisku Doncaster/Sheffield w 2020 roku, dodając siedem nowych tras. W ostatnim czasie linie nadal rozwijają się w całej Wielkiej Brytanii.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Przewoźnicy niskokosztowi
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony