Partner serwisu

Wizz Air przegrywa z chaosem na niebie. Odwołuje 10 proc. lotów

Mateusz Kieruzal 30.07.2022

Wizz Air przegrywa z chaosem na niebie. Odwołuje 10 proc. lotów
fot. Wizz Air
Wizz Air, węgierskie linie lotnicze, ogłosiły, że ograniczą liczbę lotów wykonywanych przez resztę okresu wakacyjnego. Przewoźnik anuluje 10 proc. zaplanowanych rejsów, aby wyjść zwycięsko z trwającego na europejskim niebie chaosu podróży lotniczych. Linie mimo 300-proc. wzrostu ruchu zanotowały kilkusetmilionową stratę. – Kiedy pojawia się inflacja i presja na wydatki gospodarstw domowych, następuje znaczne przesunięcie w kierunku tanich przewoźników i będziemy na to gotowi – mówi József Varadi, wskazując, że linie są gotowe na wypełnienie ewentualnie powstałej luki w podaży miejsc na europejskim niebie.
Dyrektor generalny węgierskich linii lotniczych Wizz Air, József Varadi, zakomunikował, że odwołania lotów wyniosą ostatecznie 10 proc. Wcześniej linie 11 lipca poinformowały o pomniejszeniu siatki połączeń o pięć proc.

– Zmagamy się z trudną sytuacją, jeśli chodzi o braki kadrowe na lotniskach i wśród kontroli ruchu lotniczego – powiedział agencji Bloomberga, József Varadi – Zdecydowaliśmy się jeszcze bardziej ograniczyć naszą przepustowość, aby stworzyć więcej możliwości i większy bufor – dodał dyrektor przewoźnika.

Ogłoszenie o anulacjach pojawia się tuż po ogłoszeniu przez przewoźnika wyników za pierwszy kwartał, w których budżetowy operator odnotował stratę w wysokości 453 mln euro, pomimo ponad 300-proc. wzrostu zarówno ilości przewiezionych pasażerów, jak i przychodów. Tanie linie lotnicze obsłużyły ponad 12 milionów podróżnych w całej Europie, osiągając przychód w wysokości 808,8 milionów euro, podczas gdy przychody z biletów wzrosły o prawie 250 proc.

Podaż o 30 proc. większa niż rekordowym 2019 r.

Wizz Air początkowo powstrzymywał się od zmniejszania przepustowości tak samo, jak niektórzy konkurenci, ponieważ lotniska, z których połączenia obsługuje przewoźnik, generalnie borykają się z mniejszym ograniczeniem liczby pracowników niż największe lotnicze huby. Nawet po poważniejszych cięciach liczby połączeń dokonanych w lipcu liczba zaoferowanych foteli w sezonie letnim jest o 30 proc. większa w porównaniu z 2019 roku, co jest jedną z największych zwyżek w branży.

Jednak ciągłe zakłócenia, odwołania lotów i trwający kryzys paliwowy zwiększyły koszty jednostkowe o ponad 150 proc., co przyczyniło się do odnotowania kilkuset milionowej straty w trzech pierwszych miesiącach nowego roku obrotowego.

– Podczas gdy odbudowujemy linię lotniczą na większą skalę, pozostajemy bardzo świadomi trudnej sytuacji makroekonomicznej i operacyjnej – powiedział Varadi. – Ceny paliw za pierwszy kwartał były dwukrotnie wyższe niż przed pandemią. Utrzymujące się ograniczenia związane z COVID-19, wojna na Ukrainie i zakłócenia łańcucha dostaw wpływające na kontrolę ruchu lotniczego, bezpieczeństwo i zasoby operacji naziemnych wpłynęły na naszą operacyjność – wskazał dyrektor węgierskich linii.

Flota będzie rosła

Varadi powiedział, że nie ma planów ograniczania floty, a Wizz Air jest zainteresowany terminowymi dostawami nowych odrzutowców przez Airbusa, spodziewając się, że trudniejszy sytuacja gospodarcza spowoduje rezygnacje z zamówionych maszyn przez inne linie.

– Widzieliśmy to wiele razy i znamy tą książkę kucharską – powiedział Varadi Bloombergowi. – Kiedy pojawia się inflacja i presja na wydatki gospodarstw domowych, następuje znaczne przesunięcie w kierunku tanich przewoźników i będziemy na to gotowi – dodał.

Analityk Bernstein, Alex Irving, powiedział, że trendy przychodów w Wizz Aira umacniają się, a poziom wypełnienia miejsc w tym miesiącu przekroczył 90 proc. Istniejąca sieć połączeń zyskuje dodatkową przepustowość, co powinno regularnie zwiększać przychody jednostkowe uzyskiwane przez węgierskiego operatora lotniczego.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Przewoźnicy niskokosztowi
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony