Partner serwisu

Wild: Z Białegostoku do Warszawy koleją w 75 minut. Dzięki CPK

Emilia Derewienko 03.10.2018

Wild: Z Białegostoku do Warszawy koleją w 75 minut. Dzięki CPK
fot. Bartek Mrówka
Pełnomocnik ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego kontynuuje swój rajd po Polsce. We wtorek w Białymstoku Mikołaj Wild opowiadał o planach połączenia koleją stolicy województwa podlaskiego z Lublinem oraz przyspieszonym czasie dojazdu do Warszawy. Obie trasy kolejowe znalazły się w projekcie, związanym z budową Portu Solidarność.
Mikołaj Wild przedstawił rozwiązania kolejowe dla regionu na wspólnej konferencji prasowej z m.in. kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Białegostoku, Jackiem Żalkiem. – Białystok, dzięki realizacji programu, umożliwi mieszkańcom dostanie się do Warszawy w godzinę 15 minut szybkimi kolejami, umożliwi również dalsze podróże koleją zarówno na Litwę jak i na Białoruś – stwierdził wiceminister infrastruktury, cytowany przez PAP.

Do Warszawy w krótko ponad godzinę

Obecnie trwa modernizacja trasy Rail Baltica z Warszawy przez Białystok aż do granicy z Litwą. Pierwszy odcinek, na Mazowszu, został już ukończony, natomiast PKP PLK mają wkrótce rozpocząć prace nad tą trasą na Podlasiu. Po remoncie, pociągi na tej trasie będą poruszać się z prędkością około 160 km/h, co skróci czas podróży do niespełna 2 godzin. Skąd więc pomysł na dojazd ze stolicy na Podlasie w godzinę i 15 minut?

Pełnomocnik ds. budowy CPK wyjaśnia, że megalotnisko to „nie tylko budowa torów czy modernizacja dworców, ale też planowane zakupy taboru”. Tłumaczy, że dzięki CPK, parametry dla tego połączenia kolejowego są nawet wyższe, niż pierwotnie zakładano. I dodaje, że w planach jest zakup 150 nowych składów pociągów, które „będą potrzebne właśnie po to, aby poruszać się po tej zwiększonej liczbie tras kolejowych”.

– Mówimy również o pociągach, które mogą osiągać prędkość do 250 km/h. 250 km/h to jest granica, którą możemy osiągnąć podróżując pociągami – mówiąc w uproszczeniu – klasy pendolino – stwierdza wiceminister, cytowany przez PAP. Jak dodał, przekroczenie 200 km/h na tej trasie nie jest niczym nieosiągalnym.

Entuzjastycznie nastawiony do skrócenia czasu podróży między Warszawą i Białymstokiem jest kandydat na prezydenta stolicy Podlasia, Jacek Żalek, który nazwał tę wizję „zmianą epokową”. – My powinniśmy być bramą, oknem na zachód dla naszych braci z Białorusi – dodał. Podkreślił, że ma nadzieję, iż dzięki inwestycji kolejowej miasto stanie się „metropolią, nie tylko w tej części Europy”.

Koleją do Lublina

Mikołaj Wild zapowiedział również połączenie Podlasia z Lublinem. – Tutaj potrzebujemy mocnej współpracy z samorządem –stwierdził. Jak dodał, ta trasa w koncepcji budowy CPK została „zaproponowana jako element połączeń obwodowych”, o znaczeniu regionalnym i ze strony państwa istnieje „współdeklaracja współpracy”.

To już kolejne miasto, które odwiedza wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild, w celu promowania CPK i korzyści, jakie ma nieść ze sobą dla regionów. W ubiegłym tygodniu pełnomocnik rządu był w Łodzi, a na początku tego tygodnia – w Ostrołęce.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony