Partner serwisu

Wild: Wkrótce decyzja o dokapitalizowaniu spółki CPK

Emilia Derewienko 27.06.2019

Wild: Wkrótce decyzja o dokapitalizowaniu spółki CPK
fot. Piotr Bożyk
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ocenia właśnie wniosek o dokapitalizowanie spółki Centralny Port Komunikacyjny – stwierdził w rozmowie z PAP pełnomocnik ds. budowy CPK, wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild. Spółka miałaby zostać dofinansowana kwotą 300 mln zł.
– 24 czerwca 2019 r. spółka złożyła do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wniosek o dokapitalizowanie. Mowa jest o kwocie 300 mln zł. Wniosek jest procedowany. Decyzja premiera może zapaść nawet w ciągu najbliższych dni – powiedział Mikołaj Wild w rozmowie z PAP.

Jak podaje PAP, 29 marca weszła w życie nowelizacja ustawy o zasadach zarządzaniem mieniem państwowym, która stworzyła nowe możliwości, dotyczące inwestowania przez Skarb Państwa w przedsięwzięcia gospodarcze. Przed tygodniem, 19 czerwca, mocy nabrało rozporządzenie ministra finansów, określające zasady realizacji inwestycji.

– Na podstawie tego rozporządzenia 24 czerwca 2019 r. CPK sp. z o.o. wystąpiła z wnioskiem o objęcie udziałów o wartości 300 mln zł, przedkładając analizy wskazujące na rentowność inwestycji CPK. Chodzi np. o ocenę sytuacji finansowej spółki, biznesplan, Test Prywatnego Inwestora – kontynuował Wild. Jak dodał, ostateczną decyzję w tej sprawie ma podjąć premier po konsultacjach z Ministerstwem Finansów, Prokuratorią Generalną oraz Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

300 mln zł to byłaby pierwsza transza wsparcia dla programu CPK. Finansowanie megalotniska, zasady i budowa 1,6 tys. km tras kolejowych oraz infrastruktury mają z kolei zostać ujęte w rządowym planie wieloletnim. Rząd ma nad nim obradować jeszcze w tym roku.

Co w temacie dzieje się obecnie? Na potrzeby CPK w tej chwili trwają prace nad zabezpieczeniem w zasobach Skarbu Państwa nieruchomości zamiennych różnych typów odpowiadających potrzebom mieszkańców terenu inwestycji. Trwa identyfikacja i analiza nieruchomości pod kątem przydatności jako gruntów zamiennych. Pod uwagę brane są działki zarządzane m.in. przez Lasy Państwowe, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Agencję Mienia Wojskowego i Krajowy Zasób Nieruchomości.

Centralny Port Komunikacyjny ma zostać otwarty w 2027 roku. Wstępne projekty architektoniczne tego, jak miałby wyglądać obiekt, przedstawiliśmy tutaj. Lotnisko jest szykowane w początkowej fazie na 50, a później – 100 mln pasażerów w ciągu roku. Istotnym czynnikiem jest komponent kolejowy i rozbudowa sieci kolei w całej Polsce.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony