Partner serwisu

Wild: W tym roku ważny przetarg kolejowy dla CPK

Emilia Derewienko 09.05.2019

Wild: W tym roku ważny przetarg kolejowy dla CPK
fot. Piotr Bożyk
Jeszcze w tym roku zostanie rozpisany, a nawet rozstrzygnięty, przetarg na inwentaryzację środowiskową sieci kolejowej, która połączy Centralny Port Komunikacyjny (CPK) z Warszawą, a także z Płockiem, Włocławkiem, Toruniem i Gdańskiem – powiedział, cytowany przez PAP, Mikołaj Wild, pełnomocnik ds. budowy megalotniska oraz wiceminister infrastruktury.
W ramach koncepcji CPK ma powstać 1600 km nowych linii kolejowych, w tym – według szacunków władz – 670 km linii dużych prędkości, 740 km linii głównych i 190 km linii uzupełniających. Kolej to jeden z głównych komponentów wielkiego lotniska, którego przepustowość szacowana jest w pierwszym etapie na 45 mln pasażerów rocznie.

– Jeszcze w tym roku rozpisany będzie przetarg i mam nadzieję, że rozstrzygnięty, na inwentaryzację środowiskową sieci kolejowej, która połączy CPK, Warszawę, z Płockiem, Włocławkiem, Toruniem i Gdańskiem – przekazał Mikołaj Wild na czwartkowej konferencji prasowej w Płocku.

Dodał, że celem powstania nowych sieci jest włączenie w ten system transportu jak największej liczby mieszkańców w Polsce. – Centralny Port Komunikacyjny to nie tylko nowe lotnisko, które będzie w stanie zastąpić Lotnisko Chopina w Warszawie, przejmując całość ruchu transferowego, przesiadkowego z tego portu, to także nowy system kolei w Polsce i sieć drogowa w pobliżu Warszawy – mówił wiceminister. 

Kolej to nie wszystko, bowiem w założeniach jest również rozbudowa infrastruktury drogowej. Mikołaj Wild przypomniał, że jeszcze w tym roku planowane są pierwsze przetargi dotyczące budowy dużej obwodnicy Warszawy – „największego ringu autostradowego i tras szybkiego ruchu wokół stolicy”.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony