Partner serwisu

Wild: W przyszłym tygodniu koncepcja budowy Portu Solidarność, czyli CPK

Leonard Dolecki 19.09.2017

Wild: W przyszłym tygodniu koncepcja budowy Portu Solidarność, czyli CPK
Fot. Bartosz Mrówka
– Zostałem zobowiązany do przedłożenia w przyszłym tygodniu projektu uchwały na mocy, której zostanie zatwierdzona koncepcja budowy Portu Solidarność, czyli Centralnego Portu Komunikacyjnego dla Rzeczypospolitej Polski – powiedział Mikołaj Wild, pełnomocnik budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.
– Pełnomocnik budowy CPK został zobowiązany do sporządzenia uchwały, w której zawarte zostaną takie aspekty tej inwestycji jak: lokalizacja, kalendarium oraz harmonogram tej największej planowanej przez nas decyzji – podała Beata Szydło.

– W tej koncepcji znajdą się m.in. rekomendacje co do odpowiedniej lokalizacji. My rekomendujemy miejscowość Stanisławów w gminie Baranów – powiedział Mikołaj Wild. – Chcemy aby ta inwestycja była wzorowym przykładem pogodzenia interesów obywateli z interesem państwa – dodał.

Centralny Port Komunikacyjny ma zostać zbudowany w województwie mazowieckim w gminie Baranów. Prace przygotowawcze mają trwać do 2019 roku, a później mają ruszyć prace budowlane. Wartość inwestycji ma sięgnąć 30 mld zł, ale nie podano jeszcze informacji jak ma zostać ona sfinansowana.

Przepustowość tego gigantycznego lotniska ma sięgnąć 100 mln pasażerów rocznie. W zamyśle władz, Centralny Port Komunikacyjny miałby być hubem, z którego swobodnie można będzie się dostać rozbudowaną i zmodernizowaną siecią kolei do wszystkich części kraju.

Pomysł budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego powstał już wiele lat temu. Ma on zarówno wielu zwolenników jak i przeciwników. Według przedstawicieli rządu ma on być odpowiedzią na rosnący w Polsce ruch lotniczy.

Inwestycja ma być zakrojona na szeroką skalę i być powiązana również z projektem dotyczącym budowy Kolei Dużych Prędkości. Obecnie przygotowywana jest specustawa, która ma pozwolić na szybszą realizację inwestycji. Prace nad nią mają potrwać do końca roku.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony