Partner serwisu

Wild: Strona singapurska zainteresowana udziałem w projekcie CPK

Emilia Derewienko 05.12.2019

Wild: Strona singapurska zainteresowana udziałem w projekcie CPK
Fot. Changi Airport
Trwają spekulacje na temat tego, które zagraniczne lotnisko zostanie doradcą strategicznym dla Portu Solidarność, który ma powstać między Łodzią a Warszawą. Pierwsze wątpliwości rozwiewa w rozmowie z PAP-em Mikołaj Wild, p.o. prezesa spółki. – CPK szuka doradcy strategicznego dla projektu, w tej sprawie spółka spotkała się z przedstawicielami singapurskiego Lotniska Changi – przyznał.
Mikołaj Wild, od momentu pojawienia się koncepcji Centralnego Portu Komunikacyjnego i jego realizacji, pełnił funkcję pełnomocnika rządu ds. budowy projektu. W zeszłym tygodniu jednak zarówno w Ministerstwie Infrastruktury, z ramienia którego pracował Wild, jak i w spółce CPK, zaszły poważne zmiany. Dotychczasowy pełnomocnik został powołany na stanowisko p.o. prezesa CPK (o wyborze prezesa rozstrzygnie konkurs), natomiast jego miejsce zajął Marcin Horała z Prawa i Sprawiedliwości.

Doradca wybrany w przyszłym roku

Jednak, jeszcze jako pełnomocnik ds. realizacji CPK, Mikołaj Wild przyznał, że zadecydował o rozpoczęciu procedury wyboru doradcy strategicznego ds. CPK oraz konsultanta dla Lotniska Chopina. Jak stwierdził, nowy doradca ma zostać wybrany w pierwszej połowie przyszłego roku, a zaproszenia zostały wysłane do „kluczowych światowych lotnisk”.

– To jest równoległy proces. Chcemy, aby ten sam międzynarodowy podmiot został doradcą strategicznym dla CPK oraz konsultantem dla Lotniska Chopina. W przypadku CPK doradca pomoże spółce w pracy m.in. nad masterplanem, a jeżeli chodzi o warszawskie lotnisko, tutaj pomoże zarządzającemu, czyli PPL-owi zwiększyć przepustowość Lotniska Chopina – powiedział Wild w rozmowie z PAP.

I właśnie w tej sprawie przedstawiciele spółki CPK, Polskich Linii Lotniczych LOT, Polskiego Funduszu Rozwoju i Państwowego Przedsiębiorstwa Porty Lotnicze (właściciela Lotniska Chopina, które zostanie rozbudowane) spotkali się z delegacją z Singapuru.

– W jej skład weszli m.in. przedstawiciele Changi Airport International, to spółka należąca do Changi Airport Group, czyli operatora singapurskiego Lotniska Changi – ujawnił Mikołaj Wild. W rozmowach wzięli udział również przedstawiciele globalnej firmy doradczej w zakresie infrastruktury, Surbana Jurong oraz agencji rządowych Enterprise Singapore i Singapore Cooperation Enterprise.

Singapurczycy są zainteresowani

Mimo, że w najbliższych tygodniach spółka CPK oczekuje kolejnych gości z innych światowych lotnisk, Wild ujawnił, że Singapurczycy wyrazili zainteresowanie udziałem w projekcie. Doradca będzie współpracował i pomagał przy projektowaniu megalotniska. Doświadczenie jego ma być konieczne, aby zapewnić pasażerom jak najlepszy komfort i wiele udogodnień na CPK.

Wybór doradcy strategicznego dla CPK byłby kolejnym kamieniem milowym przy realizacji megalotniska. Następny – to realizacja masterplanu dla lotniska, również zaplanowana na rok 2020, przy którym pomógłby rzeczony doradca strategiczny CPK.

Ale nie tylko – miałby również głos przy modernizacji Lotniska Chopina. – Doradca pomoże nam ocenić czy, a jeżeli tak, to w jakim stopniu rozbudowywać to lotnisko, aby miało to ekonomiczny sens wobec otwarcia CPK, które ma nastąpić pod koniec 2027 roku – podsumował nowy p.o. prezesa spółki CPK.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony