Partner serwisu

Wild: Specustawa w sprawie CPK do końca roku

Jakub Madrjas 14.09.2017

Wild: Specustawa w sprawie CPK do końca roku
fot. unsplash
– Projekt specustawy, która przyspieszy budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego powstanie do końca roku – powiedział portalowi „Rynek-Lotniczy.pl” Mikołaj Wild, pełnomocnik Rządu ds. budowy portu.
– Przestrzeń powietrzna staje się coraz bardziej dochodowym aktywem i jest to dla nas najwyższy czas, żeby zacząć się cenić – podkreśla minister Wild. Jak wskazuje, przewidziane już w raporcie z 2010 roku problemy lotniska Chopina z przepustowością nasilą się na przełomie 2019 i 2020 roku były najważniejszym czynnikiem podjęcia decyzji o budowie nowego lotniska.

Jak dodaje, już wcześniejsze analizy transportowe, z których korzysta, skłaniały do podjęcia decyzji o budowie. Jak się jednak okazało, ruch lotniczy rośnie dużo szybciej, niż zakładały. – Przebijamy prognozy, w związku z czym budowa „nowego komunikacyjnego serca Polski” staje się koniecznością – podkreślił. Dodał również, że połączenie węzła o znaczeniu międzykontynentalnym z głównym węzłem kolejowym w kraju przyniesie ogromne zmiany również w sektorze kolei.

Wild wyliczał że Warszawa jest poza Kijowem największą aglomeracją w Europie Środkowo-Wschodniej. Tymczasem jej jedyny port lotniczy przystosowany do ruchu sieciowego jest raczej „przytulny”. – On nie odpowiada naszym potrzebom już dziś – a tym bardziej za dziesięć lat – podkreślił dodając, że problem nie dotyczy tylko Polski. – W strategii Unii Europejskiej zapisano zmierzenie się z kongestią portów lotniczych; w ciągu kilku lat ten problem dotknie przeszło dwudziestu dużych portów w Europie. Przestrzeń powietrzna się zagęszcza i trzeba to wykorzystać – z jak największą korzyścią dla Rzeczpospolitej – podsumował.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony