Partner serwisu

Specustawa o budowie CPK skierowana do rządu

Emilia Derewienko 28.03.2018

Specustawa o budowie CPK skierowana do rządu
fot. Bartek Mrówka
Projekt ustawy dotyczący budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, zwany potocznie specustawą, znalazł się w Rządowym Centrum Legislacyjnym. W najbliższym czasie zajmie się nim Stały Komitet Rady Ministrów.
Jak czytamy na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego, uchwalenie ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym jest konieczne dla zapewnienia terminowego i prawidłowego przygotowania i realizacji inwestycji, dotyczących infrastruktury niezbędnej do celów budowy w Polsce tego lotniska (CPK).

Określone zostaną zasady i warunki przygotowania, finansowania i realizacji inwestycji w zakresie budowy CPK oraz infrastruktury towarzyszącej, w tym zasad i warunków rezerwacji terenu, wydania decyzji lokalizacyjnej oraz nabywania nieruchomości, a także organów właściwych w tych sprawach.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to II kwartał 2018 roku. Zająć ma się nim Stały Komitet Rady Ministrów w środę, 4 kwietnia – podaje PAP. 

– Prace rządowe nad specustawą trwają, rząd ma determinację do tego, żeby przyjąć specustawę w najbliższym możliwym terminie, tak aby weszła jak najszybciej do sejmu – mówił w środę dla PAP Mikołaj Wild, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, który jest jednocześnie pełnomocnikiem ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jak dowiedział się Rynek Lotniczy, osiągnięcie pierwszego kamienia milowego przy budowie gigantycznego lotniska jest już blisko.

Projekt specustawy ma przyspieszyć budowę CPK i pierwotnie miał być gotowy do końca ubiegłego roku. Datę tę przesunięto jednak na pierwszy kwartał 2018 roku. Kolejnymi punktami w harmonogramie jest powołanie podmiotu i zakończenie badań środowiskowych, które są w toku.

Mikołaj Wild został sekretarzem w resorcie infrastruktury pod koniec stycznia tego roku. Na stanowisko pełnomocnika ds. realizacji lotniska został z kolei powołany w kwietniu ub. roku.

Pierwszy terminal gigantycznego lotniska ma być zbudowany z myślą o obsłudze około 50 mln pasażerów rocznie. Z uwzględnieniem rozbudowy, obiekt ma mieć możliwość obsługi ponad 100 mln pasażerów w ciągu roku. Jak wiadomo, pierwsza faza inwestycji ma kosztować od 31 do 35 mld zł. Ogromny port lotniczy byłby odpowiedzią na stale rosnący ruch pasażerski i wyczerpującą się przepustowość Lotniska Chopina. Nowe lotnisko ma powstać na ok. 3000 ha gruntów. Do końca 2019 roku mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejne 8 lat, a zatem powinien zostać otwarty w 2027 roku.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony