Partner serwisu

Wietnam rozpoczyna budowę największego lotniska przy Ho Chi Minh

Emilia Derewienko 05.01.2021

Wietnam rozpoczyna budowę największego lotniska przy Ho Chi Minh
mat. pras.
Wietnam rusza z realizacją pierwszego etapu budowy swojego największego lotniska, w pobliżu centrum gospodarczego Ho Chi Minh. Kraj zamierza przyspieszyć inwestycje publiczne, aby pobudzić gospodarkę po kryzysie spowodowanym pandemią COVID-19 – informuje Agencja Reutera.
Pierwszy etap budowy lotniska Long Thanh w prowincji Dong Nai będzie kosztować 4,66 mld dolarów. Obiekt, jak podaje wietnamski rząd, rozpocznie działalność w 2025 roku. Inwestycja obejmuje realizację pasa startowego o długości 4 km, terminala pasażerskiego i niezbędnej infrastruktury, zdolnej do obsługi 25 mln pasażerów i 1,2 mln ton ładunków rocznie.

„Budowa lotniska jest ważnym krokiem w kierunku zwiększenia inwestycji publicznych i ograniczenia negatywnego wpływu pandemii COVID-19 na gospodarkę” – napisał w komunikacie premier Wietnamu, Nguyen Xuan Phuc.

Docelowo obiekt będzie w stanie obsłużyć 100 mln pasażerów rocznie, a jego budowa w całości kosztowałaby 16 mld dolarów – ocenia rząd. Lotnisko stanie się kluczowym węzłem tranzytowym dla pasażerów międzynarodowych. Istniejący port lotniczy Tan Son Nhat w pobliżu w Ho Chi Minh, którego przepustowość jest na wyczerpaniu od 2015 roku, będzie wykorzystywany jako lotnisko krajowe.

Jak podaje wietnamski Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAAV), kraj chce zebrać łącznie 15,8 mld dolarów na budowę i rozbudowę lotnisk w ciągu najbliższych 10 lat. Kolejne 37 mld dolarów ma zostać rozdysponowanych na ten cel w latach 2030-2050. Budowa Long Thanh to najbardziej kosztowna spośród planowanych inwestycji.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony