Partner serwisu

Wietnam: Lotnictwo cywilne ma ewakuować 80 tys. turystów

Aleksander Domański 28.07.2020

Wietnam: Lotnictwo cywilne ma ewakuować 80 tys. turystów
fot. VOV
Pojawienie się trzech nowych zachorowań w Wietnamie, w którym oficjalnie jeszcze nikt nie umarł na COVID-19, spowodowało bardzo zdecydowaną reakcję władz. W nadmorskim Da Nang, w którym w tym momencie potwierdzonych zachorowań jest już kilkanaście, wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się, a 80 tysięcy turystów ma w najbliższych dniach opuścić miasto. Odbędzie się to we współudziale z wietnamskimi przewoźnikami. 
Liczące nieco ponad milion mieszkańców Da Nang przyciąga gości nie tylko plażami nad Morzem Południochińskim, ale i pobliskimi atrakcjami turystycznymi, z których kilka wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wietnamczycy, którzy z jednej strony w obawie przed wirusem z Wuhan nie opuszczają granic swego państwa, z drugiej zaś ośmieleni oficjalnymi statystykami zachorowań wskazującymi jeszcze zaledwie kilka dni temu, że ich władze doskonale poradziły sobie z pandemią, chętnie ruszyli w podróż. Wielu z nich za cel obrało Da Nang. Skutkiem jest nowe ognisko choroby. To pierwsze potwierdzone zakażenia w Wietnamie od kwietnia!

Premier Nguyen Xuan Phuc w poniedziałek nakazał mieszkańcom Da Nangu ponowne wprowadzenie dystansu społecznego i zamknięcie wszystkich lokali i biznesów, których działalność nie jest niezbędna do przeżycia. Około 80 tysięcy osób jest ewakuowanych z miasta. Głównie drogą powietrzną.

Lotnisko w Da Nang jest trzecim co do liczby obsługiwanych pasażerów w Wietnamie. Z wynikiem w 2018 roku ponad 13 milionów klientów ustępuje tylko portom w Hanoi i Ho Chi Minh. Z racji swego położenia bywa nazywane „bramą do środkowego Wietnamu”. Teraz brama ta jest otwarta tylko dla ludzi przeznaczonych do ewakuacji. Ruch międzynarodowy został wstrzymany. Samoloty kursują tylko na trasach krajowych i rozwożą turystów do domu.

Urząd Lotnictwa Cywilnego Wietnamu (CAAV) nakazał liniom lotniczym zmaksymalizować liczbę lotów z Da Nang. Oczekuje się zgody Ministerstwa Transportu na loty do miasta przez co najmniej najbliższe cztery dni. Ma to być czas, gdy z Da Nang odleci ostatni turysta. Jeżeli sytuacja z zachorowaniami będzie się rozwijać tak szybko jak w ostatnich kilkudziesięciu godzinach, to bardzo prawopodobny staje się scenariusz całkowitego zamknięcia miasta. Dinh Viet Thang, szef CAAV, ostrzega, że turystom, którzy utknęli w Da Nang może zabraknąć pieniędzy oraz będą oni mieli do czynienia z narastającym każdego dnia problemem z zakwaterowaniem.

W związku z powyższym już w niedzielę Vietjet Air, Pacific Airlines i Bamboo Airways dostały zielone światło to zwiększenie liczby lotów do Da Nang. Najbardziej zdecydowanie na apel władz odpowiedział narodowy przewoźnik Vietnam Airlines, który do lotów do największego miasta w środkowym Wietnamie wyznaczył szerokokadłubowe A350 i B787.

Wszystkie linie starają się ułatwić zmianę rezerwacji, w niektórych przypadkach jest ona darmowa. Został również uruchomiony wraz z rządem program pozyskania biletu już teraz a zapłacenie za niego w późniejszym terminie albo też pozyskania go zupełnie za darmo. Koszta podróży weźmie na siebie państwo. Same loty odbywają się oczywiście z zachowaniem wyśrubowanych norm bezpieczeństwa.

Władze Wietnamu podały, że wykryty wirus jest nowym szczepem, którego wcześniej w tym państwie nie znaleziono. Zmutowany koronawirus charakteryzuje się wyższą zaraźliwością. Za wcześnie jednak na stwierdzenie czy to jedyny efekt mutacji.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo