Partner serwisu

Wielka Brytania przywraca kwarantannę dla przylatujących z Polski

Rafał Dybiński 02.10.2020

Wielka Brytania przywraca kwarantannę dla przylatujących z Polski
fot. Piotr Bożyk
Wielka Brytania przywraca 14-dniową kwarantannę dla osób przylatujących z Polski – poinformował w czwartek minister transportu Grant Shapps. Podobne ograniczenia wprowadzono dla podróżnych z Turcji i karaibskich wysp Bonaire, St. Eustatius i Saba. Obowiązek wejdzie w życie w sobotę o godz. 4:00.
"Dane z Polski pokazują 66 proc. wzrost liczby zakażeń tygodniowo na 100 tys. osób, z 14,7 proc. 23 września do 24,4 proc. 30 września. Odsetek pozytywnych wyników testów w Polsce wzrósł prawie dwukrotnie w ciągu tygodnia, z 3,9 proc. do 5,8 proc." – wyjaśnia ministerstwo transportu Wielkiej Brytanii.

Decydenci z Londynu ostrzegali wcześniej, że jeśli w jakimś kraju przekroczony zostanie poziom 20 zakażeń na 100 tys. mieszkańców, niemal automatycznie łączyć się to będzie z powrotem do kwarantanny dla osób przyjeżdżających z tego państwa. Podkreślono również, że nie było to jedyne kryterium.

Miniony czwartek przyniósł w Polsce rekordową liczbę (1967) zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Tego dnia zmarło 30 osób.

Osoby przyjeżdzające z Polski na Wyspy Brytyjskie były zwolnione z kwarantanny od 10 lipca. Kara za nieprzestrzeganie tego obowiązku wynosi w Anglii, Walii oraz Irlandii Północnej 1000 funtów, natomiast w Szkocji 480 funtów.

Każda osoba przylatująca od soboty do Wielkiej Brytanii ma obowiązek wypełnienia formularza Passenger Locator Form do 48 godzin przed przybyciem do tego kraju, w którym wskazuje adres, pod którym będzie odbywała samoizolację. Link do formularza znajduje się na oficjalnej stronie internetowej MSZ. Zwolnieni z kwarantanny będą kierowcy zawodowi przewożący towary lub osoby w międzynarodowym transporcie kołowym, osoby przybywające do Anglii w celu tranzytu do innego państwa, sezonowi pracownicy pracujący w branży rolniczej mający zapewnioną pracę na konkretnej farmie, zarejestrowani pracownicy służby zdrowia, jeśli przybywają do Anglii, aby wykonywać obowiązki służbowe, niekoniecznie związane z koronawirusem oraz osoby mieszkające w Zjednoczonym Królestwie, ale pracujące w innym kraju i podróżujące między Zjednoczonym Królestwem a państwem, w którym pracują co najmniej raz w tygodniu.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo