Partner serwisu

Wiedeń: Powrotu City Airport Train do lotniska nie widać

Emilia Derewienko 15.12.2020

Wiedeń: Powrotu City Airport Train do lotniska nie widać
fot. Vienna Airport
Wiedeński City Airport Train, popularnie zwany w skrócie CAT, łączący centrum stolicy Austrii z lotniskiem w Wiedniu, zawiesił działalność ze względu na pandemię koronawirusa. Przywrócenia linii kolejowej do wiedeńskiego lotniska jednak nie widać – informuje Aerotelegraph.
City Airport Train (CAT) zaczął kursować 14 grudnia 2003 roku. Od tamtej pory, zamiast jechać koleją S7 S-Bahn, pasażerowie podróżują co 30 minut w piętrowych pociągach bezpośrednio z lotniska do centrum Wiednia i odwrotnie. Połączenie kolejowe od początku stało się sukcesem – już w pierwszym roku działalności z oferty skorzystało około 600 tys. pasażerów, co znacznie zwiększyło odsetek podróżnych, docierających za pomocą transportu publicznego na największe lotnisko w Austrii.

W związku z tym, City Airport Train został rozbudowany. W 2012 roku nowy terminal CAT został uruchomiony na stacji kolejowej Wien-Mitte, niedaleko centrum miasta. Pasażerowie mogą na nim dokonać odprawy, nadając bagaż na nadchodzący lot od 24 godzin do 75 minut przed odlotem. Projekt okazał się niezwykle opłacalny dla lotniska w Wiedniu. W roku operacyjnym 2018 z City Airport Train skorzystało już ponad 1,65 mln pasażerów, co wygenerowało wynik operacyjny w wysokości 3,3 mln euro.

Kiedy jednak wiosną 2020 roku Europę ogarnęła pandemia koronawirusa, austriacki rząd zdecydował się na twardą blokadę z powodu gwałtownego wzrostu liczby zakażeń COVID-19. Wówczas nie tylko transport lotniczy, ale także transport publiczny w bardzo krótkim czasie zamarł, co poskutkowało wstrzymaniem działalności CAT 19 marca. Około 40 pracowników zostało wysłanych do wspieranej przez państwo pracy krótkoterminowej, w nadziei, że będą mogli wkrótce powrócić do normalności.

Jednak perspektyw na powrót CAT do zwykłego funkcjonowania na razie nie widać, a pandemia koronawirusa nadal ma ogromny wpływ na dane, dotyczące ruchu na lotnisku w Wiedniu. W listopadzie z portu lotniczego skorzystało jedynie 181 tys. podróżnych – tyle, ile w zeszłym roku w ciągu trzech dni. Jest więc mało prawdopodobne, aby pociąg do lotniska wznowił działanie przed marcem 2021 roku, czyli po ponad rocznej przerwie w podróży.

Dyrektor zarządzająca, Belina Neumann, nie zwraca uwagi na prognozy dotyczące dokładnej daty ponownego otwarcia trasy kolejowej. Scenariusze reaktywacji ruchu lotniczego są jak dotąd zbyt niepewne, aby prognozować uruchomienie City Airport Train.

Warto nadmienić, że do lotniska w Wiedniu dojeżdża nie tylko CAT, ale także pociągi lokalne S-Bahn i międzymiastowe, uruchamiane przez ÖBB, które zapewniają dojazd do Wien Hauptbahnhof.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Dojazdy do lotnisk
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony