Partner serwisu

Węgry: Nowy podatek od zysków obciąży linie lotnicze

Mateusz Kieruzal 29.05.2022

Węgry: Nowy podatek od zysków obciąży linie lotnicze
fot. Budapest Airport
Węgierski rząd nałoży nowy podatek. Danina będzie pobierana od ponadnormatywnych zysków, które wygenerują banki, duże prywatne firmy, a także linie lotnicze. Ceny biletów lotniczych z Węgier zdrożeją o nawet 70 zł. Podatek z branży lotniczej ma przynieść do węgierskiego budżetu około 350 mln złotych. Viktor Orbán jako powód wprowadzania nowej daniny wskazuje wojnę na Ukrainie oraz prowadzoną przez Brukselę politykę sankcji wobec Rosji. Oznacza to potencjalne wzrosty cen biletów lotniczych, a podatek zapłacą pasażerowie.
Nowy podatek został nałożony ze względu na wzrost cen spowodowanych wojną w Ukrainie. Przejęcie zysków firm będzie zgodne z prawem, gdyż w ostatnich dniach premier Węgier, Viktor Orban zdecydował się na wprowadzenie stanu wyjątkowego. Władze Węgier liczą, że pozyskają ponad dwa miliardy dolarów. Rząd chce osiągnąć przychody w wysokości 760 milionów euro z sektora bankowego i 820 milionów dolarów z sektora energetycznego. Reszta ma pochodzić z innych branż, które uzyskały dodatkowe zyski, powiedział minister rozwoju gospodarczego Marton Nagy na konferencji prasowej.

– Wojna się przeciąga, polityka sankcyjna Brukseli nie ulega poprawie, a razem doprowadza to do drastycznych podwyżek cen. Obecnie cięcia kosztów ogólnych chronią rodziny na Węgrzech, ale ceny energii wciąż rosną, co sprawia, że ochrona rodzin jest coraz trudniejsza i bardziej kosztowna. Dodatkowo musimy natychmiast wzmocnić armię. Tymczasem przy rosnących stopach procentowych i rosnących cenach banki i duże korporacje międzynarodowe czerpią większe zyski, dodatkowe zyski – napisał na Facebooku premier Węgier, Viktor Orbán.

Daninę zapłacą m.in. linie lotnicze, czyli pasażerowie

– Zobowiązujemy banki, ubezpieczycieli, duże sieci handlowe, firmy energetyczne i handlowe, firmy telekomunikacyjne i linie lotnicze do wpłacania dużej części dodatkowego zysku do tych dwóch funduszy – wskazał Orbán. Danina od ponadnormatywnego zysku na razie ma być płacona przez dwa lata. Środki finansowe z obu nowo założonych funduszy mają sfinansować koszty wprowadzenia cen regulowanych energii dla gospodarstw domowych, a także pomóc w rozwoju węgierskie wojsko.

Pieniądze mają posłużyć również do konsolidacji budżetu, gdyż Komisja Europejska wstrzymała wypłaty z unijnego Funduszu Odbudowy, uznając, że Węgry nie spełniają warunków praworządności.

Nowy podatek lotniczy

Marton Nagy, węgierski minister rozwoju gospodarczego, poinformował na konferencji prasowej w Budapeszcie, że podatek lotniczy wejdzie w życie w 2023 roku. Nową opłatą będą objęci wszyscy pasażerowie odlatujący z węgierskich portów lotniczych. Wysokość lotniczego podatku ma wynieść od 10 do nawet 15 euro, czyli do 45 do 70 zł. Łącznie do węgierskiego budżetu z lotniczej daniny ma wpłynąć 30 miliardów forintów, co daje około 350 mln złotych.

Na stratę swoich zysków, oprócz banków, firm ubezpieczeniowych, energetycznych, paliwowych, muszą przygotować się linie lotnicze. Na Węgrzech, w Budapeszcie, jedną ze swoich największych baz mają tanie linie lotnicze Wizz Air. W sezonie letnim przewoźnik z Budapesztu przewoźnik zaplanował prawie 8 tys. wylotów. Udział Wizz Air w ogólnym ruchu lotniska wynosi 37 proc. Największym przewoźnikiem w porcie lotniczym w stolicy Węgier jest Ryanair, który lata bezpośrednio do 63 destynacji.

W Budapeszcie operują także Polskie Linie Lotnicze LOT, których działalność na Węgrzech w dalszym ciągu przynosi straty. LOT z Budapesztu lata do Seulu, a w najbliższym czasie przywróci bezpośrednie połączenie do Nowego Jorku. Odebranie pieniędzy polskiemu przewoźnikowi raczej nie grozi.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Przewoźnicy niskokosztowi
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony