Partner serwisu

Węgry kupiły transportowego airbusa A330-200F. Wizz będzie operatorem

Avgeek 07.09.2020

Węgry kupiły transportowego airbusa A330-200F. Wizz będzie operatorem
Fot. Farkas Tamas
Jak donosi węgierski portal AIRportal.hu Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Handlu Węgier zakupiło od Qatar Airways samolot transportowy airbus A330-200F. Maszyna będzie obsługiwana przez węgierskiego Wizz Aira.
Węgierskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że jedną z wielkich lekcji po pierwszej fali epidemii koronawirusa jest to, że Węgry powinny mieć odpowiednią zdolność przewozową cargo. Zdaniem ministerstwa jest to istotne, bo w ten sposób można zapewnić, że w przyszłości - w przypadku epidemii lub klęski żywiołowej - wszystkie niezbędne środki dotrą na Węgry na czas. Dlatego rząd Węgier zdecydował więc, że konieczne jest zakupienie szerokokadłubowego samolotu cargo.

Po dokładnym przeanalizowaniu opcji ministerstwo zdecydowało się na zakup jednego z samolotów airbus A330-200F Qatar Airways, ale ministerstwo nie podało informacji o cenie zakupu. Fabryczna cena katalogowa nowego samolotu A330-200F wynosi 241,7 mln dolarów, zgodnie z cennikiem airbusa z 2019 r. Jednak nieoficjalnie mogła być to kwota około 150 mln dolarów.


Czy tak będzie wyglądał węgierski A330? Grafika aviationmike.hu

Według AIRportal.hu, właścicielem samolotu będzie węgierskie państwo, natomiast będzie on wpisany do certyfikatu operatora lotniczego (AOC) Wizz Aira. Linia Wizz Air będzie operatorem samolotu, a jego wolna przestrzeń cargo będzie sprzedawana na rynku przez wyspecjalizowaną firmę brokerską, czyli gdy maszyna nie będzie miała do wypełnienia zadań rządowych, będzie mogła generować przychody. Jedną z zalet wprowadzenia samolotu do rejestru cywilnego jest to, że ułatwia on uzyskanie niezbędnych zezwoleń na lądowanie i przelot, zwłaszcza w krajach Dalekiego Wschodu, niż to jest w przypadku samolotu wojskowego.

Czy tak będzie wyglądał węgierski A330? Grafika aviationmike.hu

Jak donosi AIRportal.hu Ministerstwo Spraw Zagranicznych Węgier zakupiło egzemplarz o numerze seryjnym MSN 1578 i rejestracji A7-AFF. Airbus A330-200F o tej rejestracji został dostarczony do katarskiego przewoźnika w listopadzie 2014 r. Z operacji lotniczych został wycofany 16 lipca br. i stał w bazie technicznej na lotnisku Doha Hamad Airport do 21 lipca i została odholowany do do jednego z bardziej odległych zakątków lotniska. Obecnie A330 oczekuje na przebazowanie do Budapesztu.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Flota
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony