Partner serwisu

Warszawa-Radom: Budynek straży pożarnej połączony z wieżą kontroli lotów

Rafał Dybiński 22.11.2021

Warszawa-Radom: Budynek straży pożarnej połączony z wieżą kontroli lotów
fot. Rafał Dybiński
Budynek straży pożarnej przy powstającym lotnisku Warszawa-Radom połączony będzie z wieżą kontroli lotów. Projekt w całości realizowany jest przez Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze".
Część "wieżowa" będzie służyła Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz wojskowym służbom ruchu lotniczego. – Mamy bardzo szczegółowe analizy wieloletniej pogody. Radiowy system nawigacyjny ILS kategorii 1 wystarczy w zupełności na ponad 93 proc. dni w skali całego roku, więc ta niedostępność lotnictwa przy tej kategorii jest ograniczona – wyjaśnił Grzegorz Tuszyński, dyrektor portu w Radomiu. 

Straż pożarna będzie mieć w Radomiu cztery stanowiska. –  Tak naprawdę chodzi o liczbę wozów ratowniczo-gaśniczych dla kodu referencyjnego lotniska typu "C". W tym przypadku przewiduje się siódmą kategorię ochrony pożarowej, która wymaga co najmniej dwóch takich wozów ratowniczo-gaśniczych. Niezależnie jednak od tego czy to będzie 3 mln pasażerów czy też 6 mln pasażerów, jeżeli mówimy o kodzie "C", to jest to wystarczająca kategoria, czyli dwa wozy plus jeden zapasowy, który musi być. Jeśli jednak w przyszłości kod referencyjny zostanie zwiększony do typu "E", to będzie wymagana dziewiąta kategoria ochrony pożarowej, która wymaga trzech wozów ratowniczo-gaśniczych i wówczas czwarty jest zapasowy. To co w tej chwili jest budowane wystarczy więc na kod "E", niezależnie od skali ruchu lotniczego – tłumaczył Tuszyński.

Proces inwestycyjny, czyli wszystkie prace budowlane łącznie z uprzątnięciem terenu i dostosowaniem nawierzchni zielonych, ma zakończyć się w czerwcu przyszłego roku. Na lipiec zaplanowana jest instalacja lamp nawigacyjnych na drodze startowej. Wówczas ostatni wykonawca powinien zejść z placu budowy.

– Później wejdziemy w ścieżkę odbiorów obiektów stricte budowlanych. Planujemy, że maksymalnie do września wszystkie odbiory się odbędą. Później płynnie z odbiorów przejdziemy w proces certyfikacji lotniska. Musimy przejść ten proces na certyfikację docelową, czyli unijną. To może zająć ok. sześciu miesięcy. Uruchomienie portu planowane jest wobec tego na przełom drugiego i trzeciego kwartału w 2023 roku, żeby wstrzelić się jeszcze w sezon letni, rozpoczynający się w tym okresie  – podsumował dyrektor portu w Radomiu. 
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Radom kontra Modlin. Wojna o lotnisko
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony