Partner serwisu

W Warszawie ruszył Kongres Rynku Lotniczego. Otworzył go Andrzej Adamczyk

Jakub Dybalski 12.09.2018

W Warszawie ruszył Kongres Rynku Lotniczego. Otworzył go Andrzej Adamczyk
fot. Łukasz Patera
– Kongres Rynku Lotniczego to jedno z najważniejszych tego typu przedsięwzięć w zakresie lotnictwa cywilnego. Bez wątpienia – powiedział podczas otwarcia minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Kongres organizowany przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR oraz portal Rynek Lotniczy to kilkanaście debat i wystąpień, 60 prelegentów i panelistów, a także blisko 300 uczestników.
– Rząd mierzy się z zadaniem budowy CPK. To przedsięwzięcie jest mocno dyskutowane. Ma powstać od podstaw i ma się stać komunikacyjnym sercem Polski i tej części Europy. W tej chwili nie dyskutujemy o zasadności tej inwestycji. Dynamiczny rozwój ruchu lotniczego sam ją uzasadnia – mówił podczas otwarcia Adamczyk. – Nie możemy jednak zapominać o wyzwaniu, jakim jest jakość życia osób mieszkających w pobliżu lotnisk, na drogach dolotowych i kwestie ekologiczne. Musimy sobie z tym poradzić – dodawał.

Dwa główne tematy na tegorocznym Kongresie Rynku Lotniczego to potencjał rozwoju przewozów lotniczych i właśnie Centralny Port Komunikacyjny. Paneliści zastanowią się nad konkurencją na rynku przewozów dalekiego zasięgu, wpływem Brexitu na europejską branżę lotniczą i rozwojem rynku czarterów. Wśród panelistów znaleźli się m.in. przedstawiciele Lufthansy, El Al Israel czy Enter Air.

Z kolei m.in. zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Infrastruktury Jerzy Polaczek, członek zarządu PLL LOT Michał Fijoł, ekspert w dziedzinie transportu prof. Wojciech Suchorzewski czy wiceprezes ZDG TOR Adrian Furgalski porozmawiają o roli CPK. Spróbują wyjaśnić, jak może zmienić rzeczywistość transportową w Polsce, jak go zbudować i jak miałby sobie poradzić z konkurencją innych europejskich hubów.

W innych debatach wezmą udział przewoźnicy, przedstawiciele infrastruktury i przemysłu lotniczego, a także reprezentanci władz centralnych i samorządowych. O trendach, problemach, wyzwaniach dla rynku lotniczego rozmawiać będą m.in. przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych IATA, Związku Regionalnych Portów Lotniczych, szefowie spółek lotniczych oraz portów krajowych i zagranicznych, a także analitycy rynku.

Lotnictwo cywilne to niezwykle dynamicznie rozwijająca się gałąź naszej gospodarki. Łączna liczba pasażerów na polskich lotniskach w 2017 roku osiągnęła rekordowy wynik 40 milionów osób. Historyczne sukcesy zanotowało Lotnisko Chopina, PLL LOT oraz porty regionalne. Trwają prace przygotowawcze do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, rozwija się rynek dronów oraz lotniskowy sektor travel retail.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Kongres Rynku Lotniczego 2018
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony