Partner serwisu

Vouchery zamiast pieniędzy za bilety. Polska apeluje do KE o złagodzenie przepisów

Emilia Derewienko 30.04.2020

Vouchery zamiast pieniędzy za bilety. Polska apeluje do KE o złagodzenie przepisów
fot. Pixabay
Dwanaście krajów, w tym Polska, nakłania Komisję Europejską o zmianę unijnych przepisów, dotyczących rekompensat za loty, które się nie odbyły przez COVID-19. Pozwoliłoby to załagodzić obciążenia, nakładane na przewoźników w trakcie trwania pandemii – donosi Informacyjna Agencja Radiowa.
Sprawa dotyczy lotów odwołanych w związku z zamknięciem granic i wprowadzeniem ograniczeń transportowych na skutek pandemii COVID-19. Według zapisów, linie lotnicze powinny zwrócić pasażerom pieniądze za bilety, które nie zostały zrealizowane. To jednak dla wielu linii, które borykają się z problemami finansowymi, spore obciążenie. Wielu przewoźników decyduje się więc na przekazanie klientom voucherów, zamiast zwrotu pieniędzy.

Komisja Europejska jednak zaznacza, że vouchery nie mogą być alternatywą dla zwrotu kosztów biletów, co z kolei stawia europejskie linie lotnicze w trudnym położeniu. Apel do KE o wprowadzenie zmian został podpisany przez przedstawicieli Polski, Bułgarii, Czech, Łotwy, Malty, Cypru, Grecji, Francji, Irlandii, Holandii oraz Portugalii. Kraje postulują o złagodzenie przepisów w trybie natychmiastowym.

Przedstawiciele dwunastu państw chcą, aby KE umożliwiła liniom lotniczym tymczasowe wydawanie voucherów – pozwoliłoby to przewoźnikom na utrzymanie ruchu lotniczego, gdy ograniczenia transportowe po pandemii zostaną zniesione. Konieczne jest jednak zachowanie równowagi, pomiędzy pomocą dla linii lotniczych, a prawami pasażerów.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo