Partner serwisu

USA zamykają niebo dla Rosjan

Mateusz Kieruzal 02.03.2022

USA zamykają niebo dla Rosjan
fot. Piotr Bożyk
Rząd USA zabroni rosyjskim samolotom przebywania w amerykańskiej przestrzeni powietrznej, rozszerzając ograniczenia lotnicze jako sankcje w związku z rosyjską inwazją na Ukrainie, powiedział prezydent Joe Biden podczas swojego orędzia o stanie Unii. Zakaz dotyczyć będzie lotów rejsowych, czarterowych i frachtowych.
– Dzisiaj ogłaszam, że dołączymy do naszych sojuszników w zamknięciu amerykańskiej przestrzeni powietrznej dla wszystkich rosyjskich lotów – dalszej izolacji Rosji – i dodaniu dodatkowego nacisku na ich gospodarkę – powiedział Biden.

– Stany Zjednoczone wspierają naszych sojuszników na całym świecie w odpowiedzi na niesprowokowaną agresję Putina na ludność Ukrainy – napisał we wtorkowym oświadczeniu amerykański sekretarz ds. transportu Pete Buttigieg.

USA jak UE i Kanada, i Wielka Brytania

Nakazy blokujące rosyjskim samolotom i liniom lotniczym wejście do przestrzeni powietrznej USA wejdą w życie do końca środy, poinformował we wtorek wieczorem Departament Transportu USA i Federalna Administracja Lotnictwa Cywilnego.

Wprowadzony prawo oznaczać będzie, że każdy samolot posiadany, certyfikowany, eksploatowany, zarejestrowany, wyczarterowany, wydzierżawiony lub kontrolowany przez lub na rzecz osoby będącej obywatelem Rosji będzie miał zakaz latania do lub z USA. Zakaz dotyczyć będzie lotów rejsowych i czarterowych oraz lotów frachtowych.

Posunięcie USA, o którym wcześniej informował The Wall Street Journal, jest tożsame z sankcjami implementowanymi przez władze Unii Europejskiej, kanadyjskie oraz Wielkiej Brytanii. Ograniczenia, za które Rosja wzięła odwet, wydając podobny zakaz lotów dla linii z UE i Kanady, zablokowały Rosji dostęp do dużych połaci świata w miarę eskalacji inwazji na Ukrainę.

Odwet Rosji

Wzajemne zakazy lotów zburzyły światowe sieci lotnicze, zmuszając linie lotnicze do rezygnacji z lotów i w niektórych przypadkach obierania bardziej okrężnych tras. Po wprowadzeniu zakazu dla linii z Rosji, Federacja Rosyjska zapewne wprowadzi oficjalny zakaz przelotu przez jej terytorium.

Po europejskich i kanadyjskich ograniczeniach flagowe linii lotnicze z Rosji Aerofłot – poinformowały, że przewoźnik wstrzymał wszystkie loty do europejskich miast w ramach swojej siatki połączeń. Od 28 lutego do 2 marca anulowano rejsy do USA, Kanady, Kuby i Meksyku. Decyzja rządu USA spowoduje, że anulacje lotów będą prolongowane. Aerofłot poinformował we wtorek, że planuje obsługiwać niektóre loty z Meksyku i Dominikany, aby pomóc Rosjanom w powrocie do domu. Będzie to możliwe dzięki skorzystaniu z prawa o przelocie humanitarnym. W marcu Aerofłot miał obsługiwać dziesiątki lotów do i miast USA, w tym do Nowego Jorku, Miami, Los Angeles i Waszyngtonu.

Linie USA nie będą latać nad Rosją

Amerykańscy przewoźnicy pasażerscy nie obsługują lotów bez międzylądowań do Rosji, ale ich przestrzeń powietrzna jest częścią korytarza dla wielu lotów długodystansowych do Azji, w tym lotniczych usług cargo. United Airlines, które zazwyczaj latają nad Rosją w drodze do Indii, poinformowały we wtorek, że przestaną latać przez rosyjską przestrzeń powietrzną. W podobny sposób postąpią Delta Air oraz American Airlines.

Według Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników Lotniczych loty towarowe do Azji z Ameryki Północnej stanowią jedną czwartą światowego ruchu towarowego. Szefowie linii lotniczych powiedzieli, że większość samolotów udających się do Azji Wschodniej przelatywała przez rosyjską przestrzeń powietrzną. Urzędnicy administracji prezydenta Bidena są zaniepokojeni możliwymi zakłóceniami w łańcuchu dostaw, już nadszarpniętym przez pandemię COVID-19. Linie przewożące cargo – FedEx i UPS – latały nad Rosją, chociaż w ten weekend ogłosiły, że zawieszają dostawy do tego kraju.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony